Práca z domu je ako splnený sen. Komu ale nemusí sedieť?

Premýšľali ste niekedy, čo vás presvedčilo k voľbe vášho zamestnania a čo rozhodlo pri jeho výbere? Vyšší plat, týždeň dovolenky navyše, alebo flexibilita práce? Ako vyplýva z prieskumov, väčšina potenciálnych zamestnancov sa skôr než peniazmi nechá presvedčiť väčšiu slobodou pri plnení pracovných úloh. A tiež možnosťou práce z domu, čo je trend súčasnosti. Tento fenomén však nie je pre každého. Možnosť pracovať z domova patrí medzi najžiadanejšie benefity a množstvo firiem, ktoré homeworking svojim zamestnancom umožňujú, výrazne narástlo. Bezpochyby ide o zaujímavú tému, na ktorej by sa dala postaviť bakalárska práca. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Microsoft klesol počet ľudí, ktorí musia byť kvôli svojej práci v kancelárii, o celú tretinu. Kým v roku 2015 na otázku, či musí byť v kancelárii, aby urobili svoju prácu, odpovedalo kladne 74 percent ľudí, o rok neskôr to bolo už len 54 percent. A možno očakávať, že toto percento bude klesať aj naďalej. Prácu z domu dnes už umožňujú zamestnávatelia aj v odboroch, kde by sme to toľko nečakali - vo verejnom sektore, stavebníctve, realitách a obchodu. Dôležité ale je si uvedomiť, že práca z domu nevyhovuje každému. Naučiť sa pracovať efektívne v domácom prostredí totiž nie je tak jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Pre koho teda homeworking nie je?

Pre tých, ktorí na seba nevedia byť prísni

Homeworking vyžaduje vysokú mieru sebadisciplíny. V pohodlí domova je často problém zasadnúť k práci a plne sa jej venovať - ​​je tu mnoho lákadiel, ktorá človeka odvádzajú od práce a sústredenia. V kancelárii si väčšina ľudí nedovolí zaoberať sa súkromnú komunikáciou na sociálnych sieťach, zariaďovať opravy vecí v domácnosti alebo hľadať zaujímavé ciele výletov či vhodný darček. A to už nehovoríme o šancu jednoducho si pripraviť niečo dobré či pozrieť na niečo zaujímavé. Pre niektorých ľudí je potom možnosť pracovať z domu zdrojom stresu a problémov z toho, že sa im nedarí doma plniť kvalitne svojich povinností alebo im to zaberie neúmerne viac času.

Pre tých, ktorí nevedia efektívne komunikovať

Práca z domu preverí tiež komunikačné schopnosti pracovníkov. Aj keď moderné technológie umožňujú takmer živý kontakt, ľudia pracujúci z domova by mali vedieť efektívne komunikovať a pýtať sa, byť samostatní. Túto bariéru ale môže pomôcť prekonať využitie rôznych programov pre zdieľanie informácií a spoluprácu, takmer "živý" kontakt ponúkajú moderné videokonferenčné riešenia. Rozvoj moderných videokonferencií umožnil firmám pustiť svojich zamestnancov z kancelárií a nechať ich pracovať odkiaľkoľvek. Bohužiaľ mnohokrát ich využiteľnosť znižuje to, že ľudia skôr ako úloha, o ktorom chcú diskutovať, rieši problémy s pripojením a nekompatibilitou jednotlivých prístrojov. Napríklad pri moderných videokonferenčných riešení rad nedostatkov odpadá. Dodávajú sa ako komplexná služba, majú intuitívne, jednoduché ovládanie, zaručujú vysokú kvalitu prenosu i bezproblémové pripojenie z telefónov, tabletov alebo notebookov. Navyše ide o komplexný nástroj, ktorý spája do harmonického celku video, web, zvuk, chat, nahrávanie aj živé vysielanie; ponúka tak všetko, čo je potrebné pri reálnej pracovnej diskusiu ľudí rozptýlených na rôznych miestach.

Pre tých, ktorí bojujú s výpočtovou technikou

Už sme to naznačili, homeworking nie je pre tých, ktorí bojujú s výpočtovou technikou. Doma si ľudia musia sami poradiť s bežnými problémami, ktoré na počítači každý občas rieši, ale aj s nástrojmi, ktoré im umožňujú spolupracovať s ostatnými - cloudovými aplikáciami pre zdieľanie dokumentov a plánovanie aktivít, nástrojmi pre on-line komunikáciu a podobne. Práca z domu kladie vyššie požiadavky na počítačové zručnosti zamestnancov, preto firmám, ktoré home office umožňujú, odporúčame ich preškolenie. V konečnom dôsledku sa to firmám totiž oplatí - ľudia nestrácajú zbytočne čas riešením banálnych problémov s technikou, a predovšetkým sa zvýši ich povedomie o tom, čo môžu a nemôžu robiť z hľadiska bezpečnosti. Najväčšie množstvo únikov dát totiž "zaistí" zamestnanci firiem, a to častejšie kvôli neznalosti než zámerne.

Pre tých, ktorí nevedia plánovať

Plánovanie činnosťou je pri práci z domova dôležitejšie ako inokedy. A nejde len o to, rozvrhnúť si činnosti tak, aby sme robili to dôležité v čase, keď sa vieme maximálne koncentrovať. Pri práci z domova totiž často "zasahujú" aj ostatných členov rodiny. Preto napríklad na dobu, kedy možno očakávať aktívnu účasť detí, je potrebné naplánovať skôr mechanickú činnosť, ktorá nevyžaduje plné sústredenie. Veľmi dôležité je stanoviť si denný plán - a to ako časový rozvrh, tak náplň práce. Pokiaľ to ide, nechávajte si na home office skôr činnosti, ktoré vyžadujú nižšiu mieru spolupráce s kolegami. Pri plánovaní nezabúdajte na svoju únavu a na pracovný čas ostatných, ak s nimi potrebujete na niečom spolupracovať.

Kto ďalší?

Mohli by sme nájsť aj ďalšie typy ľudí, ktorým práca z domu zrovna nesvedčí. Predovšetkým ide o tých, ktorí príliš nezapadajú do pracovného tímu - ich pravidelná absencia môže viesť k ešte väčšej izolovanosti. Tí, ktorí sú zvyknutí robiť nadčas aj vo firme, sa doma asi nebudú správať inak - tu je veľké nebezpečenstvo, že si prácu vpustí do súkromia ešte zásadnejšie. Pri práci doma tiež mnohí zabúdajú na klasické biorytmy - na to, že je potrebné sa najesť alebo vstať od stola a pretiahnuť sa. domáce pasca A na záver je potrebné spomenúť klasickou "domáci pasca". Tou je predstava, že sa dá bravúrne zastať prácu a domácnosť naraz. Pri dobre zvládnutom multitaskingu a vysokej miere sebadisciplíny to ide, ale snaha stačiť všetko väčšinou vedie len k stresu, pretože podľa svojich predstáv nezvládnete ani jednu z týchto činností.

Publikované: 10. 11. 2019

Kategória: Lifestyle

Autor: Viola Vondráková