Ako sa testujú pneumatiky

Mať na voze kvalitné pneumatiky vyžaduje nielen zákon, ale malo by to byť samozrejmosť u každého, kto chce bezpečne dôjsť do cieľa. Zaujíma vás, ako sa testujú pneumatiky, aby bolo zaručené, že splní očakávania zákazníkov?

Rôzne cesty

Aby boli testy skutočne objektívne, treba jazdu s danou pneumatikou absolvovať na rôznom povrchu. A to nielen na vozovkách, ako sú kvalitné diaľnice, ale je potrebné vyjsť aj na cesty nižších tried, rovnako ako na nespevnené cesty. Toto všetko môže následne priniesť dokonalá štatistické dáta o tom, ako sa konkrétne pneumatike darí.

Dodržanie stále rovnakých podmienok

To môže byť ten najväčší problém počas testovania. Vplyv má celý rad vecí. Môže to byť napríklad okolitá teplota, je to aj teplota vozovky, rovnako ako počasie. Rolu hrá napríklad aj to, koľko vody je na jízdnéí dráhe, pretože aj toto sa môže podpísať na rôznych odchýlkach vo výsledkoch. Veľakrát je tu zrejmá snaha o doslova laboratórne presnosť.

Na suchu, mokru i na snehu

Aby bola vypovedacia hodnota čo možno najlepšie, tak sa pneumatiky testujú aj na rôznom povrchu. Je to ako suchá vozovka, tak je to aj vozovka mokrá. Keď ide o tie zimné, nemusí chýbať ani vrstva ujazdeného snehu, alebo napríklad ľad. Ciele je čo najviac napodobniť reálne situácie, ktoré môžu nastať počas bežnej jazdy.

Mnoho špičkových prístrojov

Bez nich sa dnes testovanie pneumatiky nedokáže obísť. Nie sú to len digitálne meradla, ktorá zmeria dezén a zistí, ako sa pneumatika schádzajú. Testovaný treba aj hluk pneumatiky pri jazde, a to vonku, alebo aj vo vnútri vozidla. Využívané sú tiež špičkové a presné GPS moduly, ktoré môžu poskytnúť dáta o tom, akú dlhú má pneumatika brzdnú dráhu práve och chvíle, kedy sa začalo brzdiť. Rovnako tak nechýbajú ani informácie o presnej rýchlosti, ktoré musia byť v testoch dosahované. Bez špičkových technológií nemožno vykonávať relevantné testy.

Publikované: 01. 03. 2018

Kategória: Auto/moto

Autor: Viola Vondráková