Ako dosiahnuť kvalitnú siláž?

Chov dobytka a hydiny je nevyhnutne spätý aj so samotnou prípravou krmiva. Ide o náročný, detailný proces v niekoľkých fázach, kde vo výsledku ponúkame zveri výživnú a optimálne aromatickú siláž. Jej kvalitu predurčuje celý proces stabilného fermentovania, ale aj ďalšie činitele. Viac prinášame už v tomto článku!

Čo bližšie určuje kvalitu siláže?

Celý proces sa odvíja už od výberu konkrétnej krmoviny. Za najvhodnejšie plodiny sa považuje kukurica a zemiaky s vysokým obsahom cukrov. Dôležité je sledovať odporúčané termíny zberu a korigovať ich podľa vonkajších podmienok. Ďalšou dôležitou fázou je príprava siláže v dobre uzavierateľnej nádobe, princíp zatlačovania a zamedzenia prístupu vzduchu.

Skvelé pomôcky na silážovanie

Chceme tak dosiahnuť ideálne podmienky pre rast baktérií mliečneho kvasenia. Po naplnení nádoby silážnu hmotu zaťažíme a celú nádobu dobre uzavrieme. Vhodnými pomôckami sú drevené dosky s kameňom alebo tehlou a na úspešný priebeh konzervácie viacvrstvová silážna fólia z odolného polyetylénu. Dobre chráni pred znečistením a vonkajšími faktormi. Veľmi nebezpečnou je kontaminácia mykotoxínmi, ktorou by sa celá produkcia znehodnotila.
Viete, že podobné vlastnosti ako silážne plachty dosahuje taktiež polyetylénová krycia plachta na drevo s praktickými okami na uchytenie? Používa sa na zakrytie strojov a tovaru, a rovnako patrí a k všestranným pomocníkom pri poľnohospodárskej činnosti.

Ako vieme, že je už siláž vhodná na skrmovanie?

Keď sme zabezpečili riadny proces fermentácie, siláž sa stáva vhodným krmivom už po 1 až 2 mesiacoch. V tom čase sa zavŕši mliečne kvasenie a siláž získava svoje konzistenčné aj energetické kvality. Je pevná, tmavšej olivovej farby s vôňou po zaváraných uhorkách alebo kyslej kapuste. Na skrmovanie sa kombinuje s rôznymi druhmi plodín (mrkva, špenát, žihľava). Zdroj obrázku: Rodrigo de Morais Lopes / Shutterstock.com

Publikované: 16. 12. 2022

Kategória: Zaujímavosti

Autor: Viola Vondráková