Prvá atómová bomba

Atóm je v modernom svete rozhodne budúcnosť. Trebárs v oblasti energií. Môže byť ale aj rizikom, ak by došlo k zneužitiu. Nemáme na mysli nič iné, než atómovú bombu. Tá je stále celkom veľkým strašiakom. Pozrime sa v rámci tejto témy do minulosti. Na to, ako vyzerala prvá atómová bomba a čo všetko s ňou bolo spojené.

Počiatok v USA, v roku 1942

Ak sa pozrieme na vývoj úplne prvej atómovej bomby na svete, treba zamieriť do Spojených štátov amerických. A to už v roku 1942. V tomto čase existoval tajný projekt s názvom Manhattan, ktorý bol spojený práve s vývojom atómovej bomby. Ako ukazujú historické udalosti, jej vývoj sa skutočne podaril, čo malo na svedomí mnoho škôd a životov.

Hotovo v roku 1945

Vývoj takto ničivé zbrane netrval zase až tak dlho, ako by sa mohlo zdať. Okrem iného preto, že tím bol veľmi skúsený a tak ukončenie vývoja bolo ohlásené v máji, v roku 1945. Do histórie sa v súvislosti s týmto dátumom zapísal hlavne Robert Oppenheimer, ktorý bol nielen vedúci tímu, ale bola to aj osoba, ktorá oznámila tamojšia vláde to, že prvá atómová bomba je hotová.

Prvé testy prekvapili aj samotných vedcov

Že bola prvá atómová bomba niečo skutočne nepredvídateľného, ​​to potvrdili aj prvé testy. Nepredpokladalo sa, že pokusný odpal využívajúca 100 ton výbušniny, ktorá bola doplnená o rádioaktívny materiál, bude mať také následky. Výbuch bol počuť stovky kilometrov ďaleko, hríb dosahoval do výšky 12 kilometrov a tlaková vlna ničila všetko v rozsiahlom okruhu. Všetko bolo pochopiteľne ututlaný ako výbuch muničného skladu. V skutočnosti však bola daná dáta použité k ďalšiemu vývoju, ktorý mal v budúcnosti katastrofálne následky v spojení s Japonskom, na ktorej bola atómová bomba zvrhnutá. Dodnes je tento akt pravidelne pripomínaný, ako ukážka toho, aké sú jadrové zbrane veľkým rizikom.

Publikované: 14. 03. 2018

Kategória: Zaujímavosti

Autor: Viola Vondráková