Ako tráviť príjemné popoludnie, keď ste kreatívny človek?

Tvorivá duša rastie len vtedy, keď sa človek o ňu náležite stará. Navštevujete divadlo, múzeum, pozeráte filmy alebo čítate knihy? Dobre robíte. Jedným zo spôsobov ako si upokojiť rozvírené myšlienky a ukojiť múzu, je sústrediť sa na niečo kreatívne. Napríklad taký bytový dizajn zameraný na textílie alebo ozdoby stien – tapety vám má čo ponúknuť.

Čo ste o záclonách nevedeli?

Historicky podložené fakty o pôvode záclon siahajú až do dôb praveku, kedy sa využívali zvieracie kože do otvorov jaskýň, aby ich obyvateľov chránili od svetla, tepla, chladu a pod.. Pred viac ako 6000 rokmi sa začali vytvárať jemné egyptské záclony, ktoré pustili aj viac svetla do domu, ale pritom ľuďom poskytovali ako také súkromie. Anglicko v 16. storočí zaviedlo hodvábne záclony alebo záclony z česanej vlny a jemnej priadze, ktoré boli vešané na kovové tyče po oboch stranách okien. V Londýne rástla popularita záclon a už v 2. polovici 19. storočia sa v oknách objavujú paličkované, krajkové záclony alebo záclony vyrobené z tylu. V 20. storočí sa používala technika osnovných pletacích strojov, ktorá podporila rozvoj textilu s množstvom tvarov, materiálov, farieb a vzorov. Vylepšili sa aj možnosti uchytenia a dĺžok záclon. Oslovil vás prierez históriou záclon? Aj vy túžite po nádychu vintage štýlu tohto moderného umenia? Dnes si už len stačí vybrať z bohatej ponuky aj z pohodlia domova.

Tapety od ich počiatku až do dnes

Za tapety možno považovať aj historické artefakty v podobne jaskynných malieb, na ktorých máte možnosť vidieť rôzne výjavy, geometrické vzory a motívy flóry a fauny. Od 14. storočia obľuba tapiet narastala. Bohatšie rodiny si mohli dovoliť tapety zo španielskej kože, hodvábu, gobelínu, tých chudobnejších potešili aj papierové. Všetky tapety sa pripevňovali pomocou klinčekov. Aj dnes je toto remeslo cenené ako precízna práca. Tapety boli aj sú puncom luxusu. V súčasnosti trh ponúka rôzne materiály, motívy a spôsoby uchytenia. Ich aplikácia aj výmena je veľmi jednoduchá.

Publikované: 30. 06. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Viola Vondráková