Trápia vás kŕčové žily? Takto ich vyriešite!

0

V súčasnej dobe nie je nič nezvyčajné, že kŕčové žily postihujú staršie, ale aj mladšie ročníky. Štatisticky sa viac vyskytujú u žien, najmä v strednom veku. Čo je dôvodom ich vzniku a aké sú možnosti liečby či prevencie? O tom si povieme viac práve v tomto článku.

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemnou záležitosťou – zdravotným problémom, ktorý postihuje rôzne vekové kategórie. Ide o neestetický problém, ktorý je aj zdravotne závažný. Vo všeobecnosti platí, že kŕčové žily vznikajú najmä kvôli dlhodobému státiu alebo sedeniu. Preto, ak máte takéto zamestnanie, mali by ste do svojej rutiny zaradiť viac pohybu a aktivít. Určite nie je dobré celý deň len sedieť, pretože sa kŕčové žily postupne napĺňajú krvou a môžu aj opúchať. Keď na sebe spozorujete kŕčové žily, mali by ste tento problém riešiť ihneď s lekármi. Ak sa totiž včas podchytí, liečba je veľmi sľubná.

Návšteva špecializovanej ambulancie

V prvom rade by ste mali navštíviť svojho obvodného lekára. Ten zváži stav vašich kŕčových žíl a pošle vás aj za špecialistom. Angiologická ambulancia sa nachádza po celom Slovensku. Robia sa tam špecializované vyšetrenia, ktoré sú zamerané na žily. Nemusíte sa ničoho báť, lekári vám so všetkým pomôžu a vy tak budete mať problém vyriešený.

Ak to bude nutné, lekári vás pošlú na operáciu. V začiatkoch vzniku kŕčových žíl môže prebiehať aj pod laserom. Ide o jednodňový zákrok, ktorý je bezbolestný. Ak sú kŕčové žily rozšírené, odporúča sa podstúpiť chirurgický zákrok. Ten je tiež bezbolestný a určite vám nehrozia žiadne komplikácie.

V neposlednom rade, dôležitá je najmä správna prevencia. Tá by mala spočívať v dostatočnom pitnom režime a pohybe. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a hýbte sa. Minimálne by ste sa mali ísť cez deň aspoň raz prejsť.

Publikované: 31. 01. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková