Vitamín C: Prečo je tak dôležitý pre správne fungovanie?

Pravdepodobne ste už neraz počuli o benefitoch vitamínu C. Táto jedinečná zložka prináša skutočne širokú škálu výhod, ktoré stoja za pozornosť. V prvom rade je vitamín C nevyhnutný pre správne fungovanie tela a organizmu. Má veľmi veľa priaznivých účinkov, o ktorých sa dočítate práve v tomto článku a v nasledujúcich riadkoch. Vitamín C sa nachádza prirodzene aj v niektorých potravinách. Ide napríklad o ovocie, ako rôzne citrusy, medzi ktoré patrí pomaranč, citrón alebo grep. Vo väčšom množstve sa však vitamín C nachádza aj vo výživových doplnkoch. Jedným z nich je Hesperutin od českého výrobcu Naturvita, ktorý okrem veľkého množstva vitamínu C obsahuje aj rutin a bioflavonoidy z citrusových plodov.

Chráni pred oxidatívnym stresom

Pravdepodobne ste už neraz počuli o oxidatívnom strese, ktorý je pre zdravie človeka veľmi nebezpečný. Predsa len, stres je častým faktorom a spúšťačom mnohých závažných ochorení. Preto by ste si na toto ochorenie mali dávať veľký pozor. Okrem iného, vitamín C dokáže zmierniť napätie v tele a vy sa tak nebudete cítiť pod nejakým tlakom. Oxidatívny stres a jeho prevencia je v súčasnej dobe veľmi dôležitá, preto by ste to nemali za žiadnych okolností podceniť.

Podporuje imunitný systém

Vedeli ste o tom, že vitamín C dokáže výrazným spôsobom zvýšiť imunitu? To je veľmi výhodné, pretože vďaka tomu bude vaša imunita posilnená do vysokej miery. Budete vedieť predchádzať mnohým ochoreniam, pričom pri ich výskytu bude váš priebeh oveľa ľahší, čo rozhodne oceníte. Imunitný systém je potrebné podporiť vždy, pretože hrá kľúčovú rolu v rámci priebehu ochorení.

Prispieva k tvorbe kolagénu

Ak budete užívať vitamín C a výživové doplnky s obsahom tejto zložky, máte vyhraté. Táto látka totiž výrazným spôsobom prispieva k tvorbu kolagénu. Čo to znamená? Ak máte nejaké bolesti kĺbov alebo kostí, vďaka vitamínu C a jeho pôsobeniu môže dôjsť k výraznému zmierneniu.

Publikované: 08. 12. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková