Ako vyzerá ordinácia, ktorú si každý pacient praje navštíviť?

Lekárske prostredie je stále veľmi zviazané názormi predošlých generácií. Pritom stačí zmeniť pár drobností, a aj tí pacienti, ktorí sa na vyšetrenie ostýchali prísť, budú teraz presvedčení. Aké malé zmeny klienti uvítajú?

Súkromie je dôležitý aspekt

Súkromie každého z nás je v priestore ordinácie skutočne významné. Podieľa sa na psychickej pohode každého pacienta. Zatiaľ čo my už daný priestor dobre poznáme, klient je tu prvýkrát. Tak aj napríklad v zubnej ordinácii bude potrebné zaistiť potrebné súkromie. Deliaca stena sa postará o to, aby sa pacient cítil ľudsky a dokázal sa uvoľniť.

Kúsok osobného života

Zatiaľ čo sa pacient musí zverovať s veľmi intímnymi informáciami o svojom živote, svietia naň žiarivky a priestor evokuje čokoľvek, len nie miesto, kde by sa rád zveril alebo otvorene hovoril. Pritom do miestnosti stačí umiestniť výstavné panely alebo vitríny, kde bude čokoľvek z voľnočasových aktivít zamestnancov, s ktorými sa klient práve stretáva. Pomôže mu to uvedomiť si, že aj lekári sú ľudia s empatiou. Vystavte si do vitríny napríklad niektoré modely motoriek, ktoré zbierate. Atmosféra v miestnosti sa okamžite premení.

A čo príroda?

V priestore ordinácie sa mnohokrát cítime beznádejne. Čím vážnejšie vyšetrenie nás čaká, tým viac úpenlivo hľadáme čokoľvek, čo by nám pomohlo sa psychicky vyrovnať. V lekárskom prostredí tak najviac chýba to, čo je pre nás zdrojom prirodzenej harmónie a pokoja. Fototapeta s lesným spoločenstvom, alebo len pohľad na lúku vďaka niekoľkým obrazom, to nám pomôže sa zamerať na pozitívne myšlienky. Záchytný bod, na ktorý sa môžeme pozerať vo chvíli, keď nám nie je práve hej, sa tak skutočne hodí. Aj zdanlivé detaily sa môžu podieľať na tom, aby sa pacient v ordinácii cítil príjemne. Pre každé riešenie je potrebné vyvinúť úsilie aspoň k elementárnej snahe o spoluprácu a nadviazanie priateľskej atmosféry. Tá je prospešná obom stranám.

Publikované: 28. 02. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Viola Vondráková