Artóza a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Artróza je procesom primárne nezápalovej degenerácie kĺbov a súvisí s procesom starnutia organizmu. Prvé degeneratívne zmeny sa môžu objavovať už okolo 35. roku života. Artrózou bývajú postihnuté predovšetkým nosné kĺby dolných končatín (kolenný a bedrový kĺb) a horných končatín (ramenný kĺb, kĺb v oblasti palca ruky), ale aj ďalšie kĺby. Jej prejavom je bolesť kĺbov, stuhnutosť a obmedzenosť hybnosti.

Artróza môže byť dedičná, ale jej hlavnými spúšťacími faktormi sú nadváha a nadmerné fyzické preťažovanie kĺbov.

Pri liečbe artrózy sa užívajú lieky tlmiace bolesť, lieky podporujúce obnovu chrupavky a rozsiahle poškodené kĺby sú nahradzované umelými náhradami alebo sa pristupuje k liečbe artrózy vlastnými kmeňovými bunkami.

Pozor – ak máte kĺby v poriadku, ale vystavujete ich zvýšeniu fyzickej záťaži (napr. pri športe), zvážte užívanie kvalitnej kĺbovej výživy. Dobrou voľbou môže byť kolagén Kloubus, o ktorom vám prezradí viac táto Kloubus recenzia.

Autor Radek má s kolagénom Kloubus skúsenosť, o ktorú sa podelil na svojom blogu.

Kmeňové bunky sú nediferencovanými bunkami prítomnými v mnohých ľudských tkanivách. V určitých prostrediach organizmu sa menia na diferencované bunky a veľkou mierou sa podieľa na regenerácii poškodenej.

Aplikácia kmeňových buniek do poškodených tkanív predstavuje bezpečnejšiu formu liečby artrózy ako podstúpená operácia umelej náhrady kĺbu.

Liečba artrózy kmeňovými bunkami je určená pacientom s kĺbovou artrotickou degeneráciou I. – III. stupňa, pri kombinácii metód až do IV. stupňa. Konkrétne sú to chronické kĺbové zápaly (artritídy), potraumatické zmeny kĺbov (poranenie meniskov, nehojace sa defekty chrupavky, poúrazová artróza, poranenie šliach, väzov a svalov), kĺbovej nestability a zložitej kĺbovej rekonštrukcie a bolestivé chrbticové syndrómy.

Publikované: 23. 10. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková