Kamióny na elektrický pohon

Kamiónová preprava je celosvetovo veľmi rozšírená. A to hlavne pre rýchlosť, ale aj pohodlnosť prepravy. Problém však býva hlavne ekológie. Vysoká spotreba a naftové motory sú pomerne problémovú kombináciou. Preto vznikajú rôzne novinky. Príkladom sú kamióny na elektrický pohon.

Začali najznámejšie kamiónovej firmy

Že sa začína čoraz viac využívať elektriny v osobných autách, to asi málokoho prekvapí. Čo je však zaujímavou správou, to je fakt, že týmto smerom idú aj najznámejšie výrobcovia kamiónov. A rozhodne to nie je trend posledných niekoľkých mesiacov. Ako prvý príklad uveďme treba firmu Daimler, ktorá predstavila svoj elektrický kamión v roku 2016. Ešte ďalej na tom bola spoločnosť Volvo, ktorá začala s realizáciou už v roku 2013. Táto firma sa inšpirovala u svojich už celkom bežných autobusov, alebo trolejbusov.

Najviac sa hovorí o značke Tesla

Ak sa pozrieme na automobilku, o ktorej sa hovorí najviac, je to rozhodne Tesla. Nielen pre unikátnosť a zaujímavosť osobných vozidiel, ale aj preto, že bol oficiálne predstavený aj kamión na elektrinu. A to ako reálny dopravný prostriedok určený k bežnej prevádzke - teda k prevážanie nákladov. Nielen, že daný kamión zaujme svojím výrazným futuristickým vzhľadom, ale zaujme aj svojim výkonom, vďaka ktorému nie je prevoz nákladu problém.

Stále rad negatív

Aj keď sú kamióny na elektrický pohon pomerne zaujímavú a ekologickou cestou, podobne ako v prípade osobných vozidiel majú svoje jasné muchy. O akých hovoríme? Je to v prvom rade kapacita batérií, ktoré výrazne limitujú dojazd. Ten je v optimálnych prípadoch v stovkách kilometrov, čo je u kamiónovej prepravy, a to aj tej vnútroštátnej málo. Keď sa batéria pridajú, logicky to zvýši hmotnosť kamiónu, nehľadiac na rozmery. Negatívom u daných kamiónov je pochopiteľne aj cena. Aj keď sú náklady na prevádzku výrazne nižšie, v porovnaní s obstarávacou cenou je pre väčšinu dopravcov stále výhodnejšie ísť cestou neekologické naftové klasiky.

Publikované: 15. 02. 2018

Kategória: Auto/moto

Autor: Viola Vondráková