Čo je potrebné, aby sme si užili bezpečnú jazdu na motorke?

Jazda na motorke je zábava sama o sebe, ale je pravdou, že musíme splniť niekoľko kľúčových vecí. Najprv je nutné, aby sme si motorku skontrolovali a až potom na ňu nasadli. Kúpa riadneho moto oblečenia zahŕňajúceho moto rukavice, bundu aj topánky je samozrejmosť.

Overte si funkčnosť motorky

Ako bolo spomenuté, než nasadneme na motorku, mali by sme zistiť, či funkčnosť tohto troje zodpovedá technickému stavu. Nikto nechce spadnúť alebo pri jazde veľkou rýchlosťou zistiť, že mu zle fungujú brzdy, alebo áno? Pred každou jazdou preto skontrolujte, ako na tom váš parťák po stránke technickej je. Všeobecne je dobré kontrolovať celkový stav motorky a viditeľné poškodenia, ďalej tiež dostatok prevádzkových kvapalín alebo funkčnosť osvetlenia (vrátane smeroviek a brzdových svetiel). Skontrolujte samozrejme spomínané brzdy a preves reťaze.

Reflexné bezpečnostné prvky sú potrebné

Aj keď človek nechce žiariť ako hviezda na nebi, reflexné bezpečnostné prvky sú viac než potrebné. Najmä pri zníženej viditeľnosti sú motorkári veľmi rizikoví rovnako ako cyklisti a nejeden vodič tradičného auta ich môže prehliadnuť. A tak nezabudnite na prvky, ktoré vám môžu zachrániť život. Samozrejme nehovoríme iba o reflexných prvkoch, ktoré sú väčšinou umiestnené na bunde alebo nohaviciach či topánkach, ale aj o takzvaných aktívnych prvkoch, medzi ktoré patrí posilňovač bŕzd alebo protiblokovací systém bŕzd zvaný ABS.

Bez poistenia to nepôjde

Rovnako ako v prípade automobilu musíte mať zriadené poistenie, inak tomu nie je ani v prípade motorky. Dojednajte si preto povinné ručenie na motorku, ktoré zahŕňa napríklad aj havarijné poistenie vzťahujúce sa ďalej na tuning, najrôznejšie upgrady a samozrejme aj ďalšie veci. Povinné ručenie na motorku je však úplná nevyhnutnosť a dalo by sa povedať, že základ všetkého. Kryjú sa z neho škody tretej strane, ak by ste za vinníka nehody boli označení vy.

Publikované: 31. 05. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Viola Vondráková