Svetlo: Prečo bez neho nedokážeme fungovať?

Svetlo je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Nie je možné si predstaviť svet bez slnečného žiarenia. Okrem toho, že lúče nám dávajú svetlo a teplo v chladnom období, prispievajú k zavedeniu životne dôležitých procesov v mnohých organizmoch. Svetlo je neoddeliteľnou súčasťou života všetkých živých vecí na planéte - zvierat, rastlín a ľudí. Vďaka nemu sa môžeme pohybovať vo vesmíre pomocou videnia. Svetlo nám dáva príležitosť spoznať svet okolo nás, kontrolovať a koordinovať svoje pohyby.

Význam a dôležitosť svetla v živote človeka

Slnečné svetlo prispieva k syntéze vitamínu „D“ v našom tele, ktorý je zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu. Aj nálada človeka závisí od slnečného žiarenia. Nedostatok svetla vedie k zhoršeniu stavu tela, apatii a strate sily. Ľudský nervový systém sa predsa vytvára a vyvíja iba v podmienkach dostatočného množstva slnečného žiarenia. Preto sa často stáva, že ak je ho nedostatok, nahrádza ho umelé a kvalitné verejné osvetlenie, ktoré sa mu snaží vo svojich vlastnostiach čo najviac priblížiť. Svetlo tiež pomáha zbaviť sa infekčných chorôb - to je jeho ochranná funkcia. Je schopné ničiť niektoré huby a baktérie nachádzajúce sa na našej koži. Pomáha nášmu telu produkovať potrebné množstvo hemoglobínu.

Energetický audit odhalí, ktorá možnosť je najlepšia?

Závisí aj od toho, aká je veľkosť konkrétneho priestoru, ktorý je potrebné v šere riadne osvetliť. V súčasnosti sú moderné bodové svetlá, ktoré sa zameriavajú na svoj cieľ konkrétnejšie. Výberu vhodného osvetlenia by mal však predchádzať dobrý energetický audit. Existuje napríklad celé spektrum lámp, kde krivka rozdelenia žiarenia v nich je čo najbližšie k slnečnému žiareniu, rovnako ako index farebného podania. Pre pohodlnejšie prebudenie sú tiež vytvorené špeciálne simulátory úsvitu, často zabudované do alarmov. V priebehu hodiny postupne zvyšujú svoj jas, simulujú slnečné svetlo a pomáhajú sa človeku prebudiť. Stačí si len nájsť dobrého dodávateľa, alebo sa čo najviac pohybovať na čerstvom vzduchu.

Publikované: 01. 10. 2019

Kategória: Technika

Autor: Viola Vondráková