Zubný kaz: Príčiny vzniku a liečba

Veľa ľudí má v dnešnej dobe strach a rešpekt pred návštevou zubného lekára. Boja sa, že prídu o veľa peňazí a že tam zažijú len utrpenie. Faktom však je, že zubár vám ublížiť rozhodne nechce za žiadnych okolností. Chce vám len pomôcť a vyliečiť problémy, ktoré môžete mať. Najčastejším ochorením v dutine ústnej je práve zubný kaz. Ten môže pri neliečení prejsť do vážnejších komplikácií. Zubný kaz diagnostiku zubný lekár v ambulancii, a to najčastejšie pri preventívnej prehliadke. Spočiatku ide len o bielu bodku, no neskôr zub môže byť viac čierny a vytvorí sa tam diera.

Prečo vzniká zubný kaz?

Dôvodov, prečo vzniká zubný kaz je hneď niekoľko. V prvom rade ide o nedostatočnú ústnu hygienu. Zuby si môžete síce čistiť dvakrát denne, no ak to robíte nesprávne, ostane vám na zuboch veľa povlaku, z čoho zubný kaz môže vzniknúť. Toto ochorenie najčastejšie vzniká aj v medzizubných priestoroch. Mnoho ľudí robí chybu, že jednoducho nepoužívajú medzizubné kefky a dentálnu niť. Ideálna je aj jednozväzková kefka, ktorá slúžia na dočisťovanie plôch, ktoré sú ťažšie dostupné. Zubný kaz vzniká vplyvom kyselín. Tie sa označujú aj ako výlučky baktérií, ktoré máme prirodzene v dutine ústnej. K vylučovaniu nastane najmä po konzumácii sladkého a potravín, ktoré cukor obsahujú.

Liečba zubného kazu

Na internete nájdete skutočne veľké množstvo babských receptov, ktoré sú určené na liečbu zubného kazu. Rozhodne to však neskúšajte. Vždy zájdite k zubnému lekárovi, ktorý vám skontroluje stav chrupu. Následne vás objedná na termín, kedy vám kaz nahradí plombou. V súčasnosti sú použité také plomby, ktoré sa od klasického zubu ani neodlišujú, preto to nikdy nebude na prvý pohľad ani vidno. Cena plomby závisí vo väčšine prípadov od toho, ako hlboký zubný kaz máte. Čím je hlbší, tým je vyššia aj cena.

Publikované: 29. 07. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková