Odstránenie znamienka je možné kvôli vzhľadu aj zdraviu

Znamienka sú pre ľudské telo veľmi prirodzené. Často nás identifikujú. Môžu byť dokonca dedičné a aj preto sa nazývajú materskými znamienkami. V skutočnosti však ide o vývojové poruchy kože, ktoré sú ohraničené. Jedná sa o zoskupenie névových buniek tvoriacich pigment. Väčšina znamienok je nevinných, ale každé má potenciál premeniť sa na rakovinu kože. Obvykle dôjde k stmavnutiu či zväčšeniu znamienka, môže začať krvácať, je bolestivé a svrbí, zväčšuje sa do okolia, vytvára ďalšie pigmentové zoskupenia v okolí pôvodného znamienka, zapáli sa bez externej príčiny vzniku zápalu. Ako predísť tomu, aby došlo k negatívnemu zvratu znamienka?

Základom je prevencia

Znamienka by sa mali minimálne raz ročne kontrolovať. Pokiaľ dôjde ku zmene niektorého, je treba kontrola okamžitá. Inštitút zdravia a krásy FRAIS ponúka vyšetrenie najinovatívnejšou a najmodernejšou metódou – pomocou digitálneho dermatoskopu Foto Finder. Prevádza sa celotelovo a o každom znamienku, jeho farbe, tvare a veľkosti sa vedie záznam. Pri najbližšej kontrole a novom celotelovom vyšetrení sa pôvodné znamienka porovnajú s ich aktuálnym stavom. Ide o veľmi sofistikovanú a presnú metódu, ktorá je dnes považovaná za jednu z najlepších prevencií rakoviny kože.

Odstránenie znamienka je bezpečné

V inštitúte zdravia a krásy FRAIS sa špecializujú aj na odstraňovanie materských znamienok. Odstránenie znamienka môžeme žiadať zo zdravotných, ale aj z estetických dôvodov. Nie každé nás krášli a odstránenie je pritom veľmi jednoduchý, minimálne bolestivý a úplne bezpečný zákrok. Pri malých znamienkach nie potrebná ani lokálna anestézia. U znamienok nad 2×2 mm sa prevádza s lokálnou anestéziou. Ide o miniinvazívny zákrok bez stehov. Na mieste vznikne chrastička, ktorá behom pár dní odpadne. Po zákroku zostane na mieste pôvodného znamienka malinká jamka.

Publikované: 15. 04. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková