Ani joule nazmar – pridajte k svojej peci teplovzdušný výmenník

V dnešnej dobe sme citlivými na akýkoľvek únik tepla. Teplo by sme nemali vypúšťať zle izolujúcimi oknami, dvermi, stropmi, ale ani len tak do komína. Pomôže nám s tým teplovzdušný výmenník. Vďaka teplovzdušnému výmenníku dokážeme dostať z našej pece viac tepla. Veľa ľudí stále kúri tuhými palivami, často dokurujeme krbom či malou pieckou. Teplovzdušný výmenník sa dá namontovať na akýkoľvek bežný odvod spalín a má schopnosť regulovať ťah komína. Zabráni rýchlemu odvodu tepla do komína a lepšie využije teplo. Zatiaľ čo bez teplovzdušného výmenníku by sme do komína vypúšťali plyny o teplote 280 až 380 °C bez ďalšieho využitia, vďaka tomuto zariadeniu dokážeme získať ďalšie teplo.

Čo nás zaujíma pri výbere teplovzdušného výmenníku?

Teplovzdušný výmenník môže mat rôzny výkon. Udáva sa v kW. Čím je výkon väčší, tým viac tepla dokáže zadržať a odovzdať do okolia. Všímať by sme si mali jeho tepelnú odolnosť. Tá sa pohybuje medzi 450 °C a 1000 °C. Čím je vyššia, tým je výmenník bezpečnejší. Dôležitý je tiež priemer výmenníku. Musí byť kompatibilný s priemerom rúry na odvod spalín. Pozornosť venujte aj hmotnosti výmenníku. Tá sa pohybuje od 8 do 20 kg.

Kde kúpiť kvalitný tepelný výmenník?

Osvedčeným výrobcom a dodávateľom teplovzdušných výmenníkov je česká firma Dymovody.eu, ktorá svoje výrobky dováža aj na Slovensko. Okrem nich spoločnosť ponúka aj kachle, kotly, sporáky, grily a dymovody. Patrí medzi najlacnejších dodávateľov tohoto sortimentu na trhu a tovar dodáva už do troch dní od objednania. Za viac ako 10 rokov svojho fungovania na trhu získala spoločnosť bohaté know-how a má výborné referencie medzi zákazníkmi.

Oplatí sa teplovzdušný výmenník?

Náklady na zadováženie si teplovzdušného výmenníku sú pomerne nízke. Výmenník pritom pomerne zásadne zvýši výkonnosť tepelného telesa. Pri dnešných vysokých nákladoch na energie a rastúcej cene dreva je návratnosť pomerne rýchla. Teplovzdušné výmenníky od Dymovody.eu kúpite od 43 do 115 €.

Publikované: 27. 06. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková