Plastová pivnica alebo betónová? Pozrite si pre a proti (porovnanie)
Betónové pivnice sa na uskladnenie potravín používajú už dlhé desaťročia. Modernú alternatívu predstavujú plastové pivnice, avšak pre mnohých ľudí sú ešte vždy veľkou neznámou. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá pivnica je pre vás tá pravá, prečítajte si, aké výhody či nevýhody sú pre ne typické.
Odolnosť voči podzemnej vode
Nie je žiadnym tajomstvom, že na veľkej časti územia Slovenska je hladina podzemnej vody zvyčajne veľmi blízko povrchu. Okrem toho počas roka zvykne kolísať, teda v lete poklesne a na jar a na jeseň vplyvom zrážok a topiaceho sa snehu zase stúpne. Práve zvýšená hladina podzemnej vody dokáže narobiť vrásky nejednému majiteľovi betónovej pivnice. Betónová pivnica sa totiž skladá z viacerých samostatných prvkov, ktoré sa vplyvom tlaku zeme posúvajú a narúšajú tak hydroizoláciu. Cez tieto netesnosti sa potom dovnútra dostáva voda.
Pri plastovej pivnici takéto nebezpečenstvo nehrozí. Celá pivnica je totiž zhotovená z jednoliateho plastu vystuženého oceľovým rámom, takže je nielen pevná, ale aj vzduchotesná a vodoodolná. Môžete ju preto smelo zakopať do zeme aj v miestach, kde sa vyskytuje vysoká hladina spodnej vody.
Ak sa však rozhodnete pre plastovú pivnicu, z korodovania kovových prvkov si žiadne starosti robiť nemusíte. Rám vystužujúci plastové pivnice je vyrobený z ocele natretej polymérovou farbou, ktorá ho bezpečne chráni pred koróziou. Podobne sú na tom aj pevné police z drevenej preglejky, ošetrené až 3-násobnou vrstvou náteru.
Zodpovedne pripraviť a ošetriť vnútro betónovej pivnice nie je práve hračka. Steny je potrebné vytmeliť, vymaľovať a na zem položiť podlahu. Nesprávne alebo nedostatočne upravená pivnica sa totiž veľmi rýchlo prejaví na zvýšenej kazivosti uskladnených potravín.
Plastové pivnice sú na rozdiel od tých betónových kompletne hotové, stačí ich len nainštalovať do zeme. Široké dvere zaisťujú ľahký vstup a do vnútra vedú drážkované schodíky vybavené zábradlím. Nemusíte sa trápiť so zháňaním políc či schodíkov, všetko je už vo vnútri, vrátane LED osvetlenia a meteostanice. Veľká plastová pivnica sa dokonca dá použiť ako súkromná vinárnička.
V prípade betónovej pivnice je potrebné práce na prípravu skladovacích priestorov rozdeliť na niekoľko dní či dokonca týždňov. K nákladom je potrebné pripočítať aj materiály a z dlhodobého hľadiska tiež nevyhnutné opravy a ošetrenia pri prenikaní vlhkosti či tvorbe plesní.
Plastová záhradná pivnica je dodávaná už zmontovaná, stačí ju len zakopať do pripravenej jamy, čo sa dá stihnúť aj v priebehu jedného dňa. Žiadne ďalšie úpravy či zariaďovanie už nie sú potrebné. Jednoducho ju stačí naplniť potrebnými potravinami a môžete si užívať čerstvosť a trvanlivosť uskladneného ovocia, zeleniny a ďalších potravín.
Publikované: 18. 11. 2022
Kategória: Bývanie