Plastová pivnica alebo betónová? Pozrite si pre a proti (porovnanie)

Betónové pivnice sa na uskladnenie potravín používajú už dlhé desaťročia. Modernú alternatívu predstavujú plastové pivnice, avšak pre mnohých ľudí sú ešte vždy veľkou neznámou. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá pivnica je pre vás tá pravá, prečítajte si, aké výhody či nevýhody sú pre ne typické.

Odolnosť voči podzemnej vode

Nie je žiadnym tajomstvom, že na veľkej časti územia Slovenska je hladina podzemnej vody zvyčajne veľmi blízko povrchu. Okrem toho počas roka zvykne kolísať, teda v lete poklesne a na jar a na jeseň vplyvom zrážok a topiaceho sa snehu zase stúpne. Práve zvýšená hladina podzemnej vody dokáže narobiť vrásky nejednému majiteľovi betónovej pivnice. Betónová pivnica sa totiž skladá z viacerých samostatných prvkov, ktoré sa vplyvom tlaku zeme posúvajú a narúšajú tak hydroizoláciu. Cez tieto netesnosti sa potom dovnútra dostáva voda. Pri plastovej pivnici takéto nebezpečenstvo nehrozí. Celá pivnica je totiž zhotovená z jednoliateho plastu vystuženého oceľovým rámom, takže je nielen pevná, ale aj vzduchotesná a vodoodolná. Môžete ju preto smelo zakopať do zeme aj v miestach, kde sa vyskytuje vysoká hladina spodnej vody.

Schopnosť odolávať vlhkosti a plesniam na stenách

Prirodzenou vlastnosťou betónových stien je ich nerovnomerná štruktúra a pórovitosť. Tá má za následok nasiakavosť, teda absorbovanie vlhkosti z prostredia, čím sa vytvárajú ideálne podmienky pre rast plesní a húb. Tvorba plesní na stenách betónovej pivnice predstavuje reálne nebezpečenstvo pre skladované potraviny. Na ich odstránenie sa často používajú agresívne čistiace prostriedky, ktoré však problém nevyriešia úplne a ich použitie sa musí často opakovať. Na rozdiel od betónových sú kvalitné plastové pivnice vyrobené z hladkého, neporézneho plastu bez spojov a zvarov, takže vodu neabsorbujú ani neprepúšťajú. Keďže celá plastová pivnica je vzduchotesná, výmena vzduchu je zabezpečená prirodzeným gravitačným vetraním. To zabezpečuje, aby boli steny pivnice vždy suché a bez plesní.

Možnosti skladovania a vlastnosti úložného priestoru

Pri betónovej pivnici je na mieste otázka, aké police na uloženie potravín sú najvhodnejšie. Kovové regály totiž môžu v nevhodných podmienkach zhrdzavieť. Dajú sa síce natrieť špeciálnym náterom na ochranu proti korózii, avšak pri väčšom počte regálov pôjde o nemalú investíciu. Ak sa však rozhodnete pre plastovú pivnicu, z korodovania kovových prvkov si žiadne starosti robiť nemusíte. Rám vystužujúci plastové pivnice je vyrobený z ocele natretej polymérovou farbou, ktorá ho bezpečne chráni pred koróziou. Podobne sú na tom aj pevné police z drevenej preglejky, ošetrené až 3-násobnou vrstvou náteru.

Zariaďovanie a úprava vnútra pivnice

Zodpovedne pripraviť a ošetriť vnútro betónovej pivnice nie je práve hračka. Steny je potrebné vytmeliť, vymaľovať a na zem položiť podlahu. Nesprávne alebo nedostatočne upravená pivnica sa totiž veľmi rýchlo prejaví na zvýšenej kazivosti uskladnených potravín. Plastové pivnice sú na rozdiel od tých betónových kompletne hotové, stačí ich len nainštalovať do zeme. Široké dvere zaisťujú ľahký vstup a do vnútra vedú drážkované schodíky vybavené zábradlím. Nemusíte sa trápiť so zháňaním políc či schodíkov, všetko je už vo vnútri, vrátane LED osvetlenia a meteostaniceVeľká plastová pivnica sa dokonca dá použiť ako súkromná vinárnička.

Cena a čas potrebný na výstavbu a dokončenie pivnice

V prípade betónovej pivnice je potrebné práce na prípravu skladovacích priestorov rozdeliť na niekoľko dní či dokonca týždňov. K nákladom je potrebné pripočítať aj materiály a z dlhodobého hľadiska tiež nevyhnutné opravy a ošetrenia pri prenikaní vlhkosti či tvorbe plesní. Plastová záhradná pivnica je dodávaná už zmontovaná, stačí ju len zakopať do pripravenej jamy, čo sa dá stihnúť aj v priebehu jedného dňa. Žiadne ďalšie úpravy či zariaďovanie už nie sú potrebné. Jednoducho ju stačí naplniť potrebnými potravinami a môžete si užívať čerstvosť a trvanlivosť uskladneného ovocia, zeleniny a ďalších potravín.

Publikované: 18. 11. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková