Moderné stavebné materiály

Stavali ste dom pred niekoľkými desiatkami rokov? Ak áno, iste ste na to používali klasické tehly a klasickú maltu. Doba však pokročila a moderné stavebné materiály jasne dominujú. Aké môžeme do tejto kategórie zaradiť a aké sú v stavebníctve niečím celkom bežným?

Drevo

Na jednej strane ide o materiál využívaný v histórii, ale keďže došlo k jeho útlmu, a teraz k jeho obnoveniu, musí medzi moderné stavebné materiály zaručene patriť. Okrem iného aj z toho dôvodu, že dnes nie je problém postaviť si takzvanú drevostavbu. Teda taký dom, kde je práve drevo základným a hlavným materiálom. Nejde teda len o doplnok, ako tomu býva napríklad v prípade strešných konštrukcií.

Drevovláknité dosky

Aj keď u nás ešte nie sú toľko rozšírené, a skôr sa namiesto nich používajú OSB dosky, musíme ich medzi moderné stavebné materiály zaručene zaradiť. Sú vyrábané hlavne z ihličnatých drevín a ich dôvodom pre využitie sú rôzne pozitívne vlastnosti. Ide napríklad o dobrú izoláciu, a to ako v prípade udržanie tepla, tak aj v prípade potreby dobré akustické izolácie. Aj preto sú využívané hlavne na opláštenie budov.

Sadrokartón

Ak ste v priebehu posledných rokov stavali dom, alebo ste rekonštruovali svoju nehnuteľnosť, rozhodne máte doma sadrokartónu viac než dosť. Jedná sa o stavebný materiál využívajúci hlavne kombináciu sadry a kartónu. Je vyrábaný vo forme dosiek, ktoré sú následne využívané napríklad ako stropné podhľady, sú využívané aj ako rôzne priečky, či vďaka možnostiam úprav dokážu ponúknuť aj cestu, kedy možno pomocou nich vytvoriť zaujímavé estetické prvky v interiéri.

Celulóza

Jedná sa o látku, ktorá je obsiahnutý v rastlinách. A z nich sa získava preto, aby mohla byť použitá v oblasti stavebníctva. Jedná sa o veľmi účinný izolant, ktorý v poslednej dobe nahrádza trebárs aj klasický a toľko obľúbený polystyrén. Prečo? Opäť sú hlavným dôvodom vlastnosti, ktorých je možné jej využitím dosiahnuť.

Publikované: 22. 02. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková