Chcete sa obliekať sama?

Naučte sa šiť na stroji. Pred pár desiatkami rokov bolo bežné, že v každej domácnosti bol šijací stroj a mamičky vedeli všetko zašiť, prešiť a ušiť podľa strihu. S otvorením trhov a lepšej dostupnosti oblečenie sme na šitie tak trochu zabudli, v súčasnej dobe je ale opäť na výslní.

Ručne šité oblečenie

Možno si ešte spomeniete, keď ste ako deti s otvorenými ústami pozorovali mamičku alebo babičku, ako obkresľujú z časopisu Burda strih na priesvitný šuštivý papier. Potom sa podľa neho nastrihala látka, ozvalo sa vrčanie šijacieho stroja a doma ušitá mikina alebo napríklad nohavice boli na svete. Svoj vplyv mala samozrejme aj doba, kedy bol problém čokoľvek zohnať, jednoduchšie tak bolo si to ušiť. V súčasnej dobe sa k šitiu vraciame z mnohých dôvodov. Chceme originálne kúsky, ktoré nikto nemá, nesedí nám konfekčná veľkosť alebo potrebujeme užitočným spôsobom vyplniť voľný čas. Niektoré veci jednoducho inak ako doma zariadiť nemôžeme a šiť všetko v ruke, s ihlou a niťou, by nám zrejme zabralo veľa času. Stroj nám pomôže ušetriť čas aj sily, pri jeho výbere sa zamerajte na kvalitu. Šijacie stroje Brother majú dlhoročnú históriu a nedajú na ne dopustiť spokojní zákazníci po celom svete.

Nebojte sa začať

Zohnať strihy takmer na čokoľvek dnes nie je problém, všetko je online, a tak stačí len pár kliknutí a máme k dispozícii všetko, čo potrebujeme. Strih si potom musíme pripraviť, jednotlivé kusy prípadne zlepiť k sebe a oplatí sa aj popremýšľať nad jednotlivými krokmi, než sa pustíme do šitia a než prvýkrát zastrihneme do látky. Moderné stroje majú rôzne funkcie, ktoré nám prácu môžu uľahčiť. Overlock zošíva, strihá a začisťuje v jednom kroku, je preto skvelý pre šitie pružných materiálov a úpletov. Šitie je kreatívna zábava a vyžaduje svoj čas, neponáhľajte sa a nechcite všetko hneď. Ak urobíte chybu, poučte sa z nej pre nabudúce. Pamätajte, že žiadny učený z neba nespadol a každý si musel prejsť rovnakú cestu. Naučiť sa šiť vyžaduje trochu zručnosti a veľa trpezlivosti, ale nie je to tak zložité, ako by mohlo vyzerať. Pokiaľ ste ale doteraz nemali so šijacím strojom žiadnu skúsenosť, vyberte si na začiatok niečo jednoduché. Na zložitejšie strihy príde rad neskôr, až si budete v šití istejší.

Publikované: 04. 03. 2021

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková