Bolesť krčnej chrbtice: Prečo vzniká a aké sú možnosti liečby?

V súčasnej dobe trápi množstvo ľudí bolesť krčnej chrbtice. Častokrát ide o ostrú bolesť, ktorá je veľmi nepríjemná. Môže to trvať aj niekoľko hodín, pričom je jediným riešením užitie tabletiek od bolesti. Možno by ste neverili, no za bolesť krčnej chrbtice si často môžeme sami. Často sa tento stav označuje aj ako civilizačné ochorenie. Dôvodom je najmä zlé držanie tela. Veľa ľudí trávi čas na mobile, pozeraním do počítača alebo sledovaním televízie. Práve to sú najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú bolesť krčnej chrbtice.

Neustále predklonená hlava

Krčná chrbtica je zaťažovaná najmä v čase, keď máte neustále predklonenú hlavu, pričom oči vám smerujú nadol. Táto pozícia je najčastejšia práve pri používaní spomínaných elektronických zariadení. Najviac ohrození sú tak ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a sú v tejto pozícii neustále. Preto ak aj vy patríte do tejto skupiny ľudí, robte si pravidelné prestávky, hýbte sa a vystierajte. Bolesti krčnej chrbtice totiž môžu spôsobiť aj vážne zdravotné problémy.

Riešením môže byť rehabilitácia

Výbornou voľbou môže byť práve rehabilitačný pobyt, ktorý je zameraný na bolesti tejto oblasti. Neváhajte však pravidelne cvičiť na chrbát, poprípade navštevovať fyzioterapeuta, ktorý vám s týmto problémom rozhodne pomôže. Rehabilitačný pobyt vám možno odporučí aj samotný lekár, poprípade ho o to poproste vy. Rozhodne vám všetky kúry pomôžu a uvoľnia bolesť, ktorá vás trápi už dlhodobo.

Trávte menej času za počítačom

Pokiaľ je to možné, trávte čo najmenej času na mobile, pred televíziou alebo počítačom. Ak máte zamestnanie, ktoré si vyžaduje počítač, skúste si robiť pravidelné prestávky a vniesť do svojho života viac pohybu. Pri klasickej chôdzi sa nezabúdajte vystierať, pretože aj to je veľmi dôležité.

Publikované: 23. 08. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková