Retinol je odpoveď na najčastejšiu otázku – čo na vrásky?

Iným menom vitamín A, tento výnimočný antioxidant má naozaj overené anti-agingové účinky, redukuje vzhľad vrások, vyhladzuje povrch pleti, zjednocuje tón pokožky, zmenšuje zväčšené póry, podporuje tvorbu kolagénu, zlepšuje akné, hyperpigmentácie, ...

Stojí za ním úctyhodných 40 rokov výskumu a overených výsledkov, tak ako množstvo nepriestrelných vedeckých dôkazov o jeho účinnosti.

Háčik? Samozrejme, musí byť pri takomto malom zázraku- pri jeho používaní vzniká riziko podráždenia, začervenania, hypersenzitivity, čomu sa však dá vyhnúť, ak sa postupuje a dávkuje správne.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou produktu s retinolom

Všetky formy retinolu sa znehodnocujú, ak sú vystavené vzduchu a svetlu, retinolové produkty by preto mali byť vždy vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Retinol v tégliku je jednoducho nezmysel, ideálny je nepriehľadný obal a vzduchotesná pumpička, alebo pipeta v prípade mikrokapsulovaného retinolu.

Začínajte pomaly a striedmo, napr. môžete na začiatok zmiešať retinol s obľúbeným hydratačným krémom, alebo sérom a použiť každý druhý, tretí deň. Alebo ho nanesiete NA krém, aby sa mierne znížila jeho penetrácia a tým aj riziko podráždenia. Pleť potrebuje čas, aby si zvykla na aktívnu látku a odvďačí sa vám lepšími výsledkami, ak to na začiatku nepreženiete.

SPF sa stáva nutnosťou, retinoidy spúšťajú fotosenzitivitu. Ani tie najlepšie anti-ageingové ingrediencie nebudú účinné, ak sa dlhodobo vystavuje pokožka slnku bez ochranného faktora.

Miernou kontraindikáciou je napríklad rosacea, alebo ekzém, takisto v tehotenstve a počas dojčenia sa retinoidy neodporúča používať. (Nie sú na to výskumy, takže ako vždy - pre istotu..)

Prírodnou alternatívou, omnoho slabšou, ale predsa, je šípkový olej, ten obsahuje kyselinu trans-retinovú.

Ako si vybrať ten správny?

Jeden dokonalý produkt, ktorý by vyhovoval každému, bohužiaľ neexistuje. Retinoidy existujú v rôznej forme, rôznych konzistenciách a v rôznej sile/potencii. Vyberajte podľa typu a aktuálneho stavu pleti a začnite s najnižšou koncentráciou, spravte si patch test (otestujte na kúsku kože), ak ho pokožka bude dobre tolerovať každý druhý-tretí deň, môžete postupne prejsť na silnejšie koncentrácie a častejšie používanie. Koncentrácie pri čistom retinole sa pohybujú od 0,1% - 1%.

Kedy uvidím výsledky?

Prirodzený cyklus obnovy kože je minimálne 6 týždňov, s retinolom je to však beh na dlhé trate a reálne výsledky môžete vidieť až po 2-3 mesiacoch pravidelného používania. Trpezlivosť vrásky odnáša :)

Ako ho používať?

Pokiaľ nie je na obale uvedené inak..

- retinol nasleduje hneď po večernom čistení (a prípadnej tonizácií, ak používate toner)

- ak je vodnatej konzistencie, po ňom môže nasledovať vaše bežné sérum/olej/ krém ako obvykle používate (princíp postupnosti vždy je: ľahké, vodnaté, gélové produkty ako prvé – hutnejšie, krémové konzistencie na záver)

- nezabudnite vždy ráno na širokospektrálny ochranný faktor (čo by ste nemali aj tak :))

- množstvo veľkosti hrášku, alebo pár kvapiek je dostatočné, „more is more“ v tomto prípade neplatí

- určite nevynechajte okolie očí, krk a dekolt

- retinol sa môže používať aj spolu s AHA/BHA kyselinami, ich pH neznižuje jeho účinnosť, to tvrdenie je mýtus. Len opäť - opatrne.

- takisto sa môže používať aj s vitamínom C, tieto dva antioxidanty sa výborne dopĺňajú

Publikované: 15. 04. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Sýkorová