Vyznáte sa v stavebných pojmoch?

Chcete si postaviť holodom alebo dáte prednosť domu na kľúč? Viete aký je medzi nimi rozdiel a čo vás vyjde lacnejšie? Pri stavbe rodinného domu sa stretnete s rôznymi pojmami, ktorým nemusíte rozumieť. Poďme sa pozrieť čo je čo.

Stavba domu

Pri výstavbe rodinných domoch sa môžete stretnúť s tromi pojmami, ktoré v podstate určujú v akej fáze výstavby vám bude dom odovzdaný. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

1) Hrubá stavba

Pod pojmom hrubá stavba sa skrýva naozaj len hrubá stavba domu. V tomto štádiu vám stavebná firma postaví dom, ktorý bude pozostávať zo základovej dosky, vonkajších a vnútorných múrov, strechy, vchodových dverí a okien. Nič viac.

Rozvody sietí, zateplenie, sprchové kúty, obklad, podlahy, ... všetko ostatné si musíte urobiť samy. Hrubá stavba je tak vhodná pre zručných ľudí, ktorí si vedia dom dokončiť podľa vlastných predstáv.

Veľkou výhodou hrubej stavby je jej nízka cena. Druhou výhodou je možnosť zariadiť si dom podľa vlastných predstáv. Môžete si vybrať kde bude kuchynská linka, kde budete mať odpad, kade sa bude viesť elektrina atď.

2) Holodom

Holodom je už skolaudovaná stavba takže v nej môžete bývať. Výstavba holodomu vás vyjde o niečo drahšie, ale zároveň aj viac získate. Stavba má všetko čo hrubá stavba a navyše sú v nej urobené rozvody (voda, elektrina, kanalizácia, plyn) a je napojená na siete. Okrem toho má holodom dokončenú vonkajšiu aj vnútornú povrchovú úpravu stien (stierka, zateplenie) a aj podlahy.

Aby ste mohli v holodome plnohodnotne bývať potrebujete vybaviť kuchyňu (kuch. linka, drezy) a aj sanitu do kúpeľne. Vybrať a osadiť sprchové kúty, vane, sprchové sety, umývadlá, WC a môžete bývať.

Aj keď je holodom drahší než hrubá stavba má viac výhod. Je skolaudovaný a vy v ňom môžete bývať behom pár dní. Osadiť sanitu a kuchynskú linku zvládne takmer každý, takže dokončiť dom do obývateľného stavu nebude veľký problém.

3) Dom na kľúč

Ak sa chcete do rodinného domu hneď nasťahovať dajte si postaviť dom na kľúč. Všetko čo pre bývanie v dome je potrebné urobí stavebná firma. Dom na kľúč je najvybavenejšia stavba. Nemusíte sa trápiť ani s kuchynskou linkou či sanitou do kúpeľne. Jediné čo budete potrebovať je nábytok.

Aj keď ide o najdrahší typ stavby môžete na ňom ušetriť. Nemusíte si brať voľno z práce aby ste dom dokončili, nemusíte zháňať materiál na jeho dokončenie ani robotníkov, ktorí vám so stavbou pomôžu.

Publikované: 30. 09. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková