Ako na čierne bodky

Obdobie puberty sa často spája s akné. Biele bodky, zapálené podkožné uzlíky či čierne bodky sú jasným príznakom toho, že je najvyšší čas začať sa poriadne starať o svoju pleť. Len tak môžete prejavy akné zmierniť alebo úplne minimalizovať.

Upchaté póry

Nemáte biele hnisavé pupáčiky ale objavili sa vám na tvári čierne bodky? Možno čo nevidieť budete mať problém s akné aj vy. Čierne bodkynajľahšou formou akné (acne comedonica). Možno ich poznáte aj pod názvom otvorené komedóny. V podstate ide o upchaté ústia mazových žliaz kožným mazom a odumretými kožnými bunkami.

Mazové žľazy sú na pokožke dôležité. Cez ne sa dostáva kožný maz na povrch pokožky. Keď je produkcia kožného mazu veľká a zmieša sa s odumretými kožnými bunkami dochádza k upchatiu póru. Čierne sfarbenie získava upchatý pór vďaka oxidácii.

Ak je komedón uzavretý k oxidácii nedochádza a miesto čiernej bodky sa objaví biely drobný pupáčik.

Starostlivosť o pleť

Čierne bodky nepodceňujte. Môžu byť prvým prejavom akné. Pokiaľ ale budete udržiavať póry čisté akné sa u vás prejaviť nemusí, aspoň nie v plnej sile.

Nezabúdajte si dôkladne čistiť pleť, ráno aj večer. Nepoužívajte žiadne agresívne prípravky. Kozmetika, ktorou pleť budete čistiť by mala byť jemná a šetrná k pleti ale zároveň účinná a pôsobiť aj hlbšie v pokožke. Len tak môžete dostať kožný maz a nečistoty aj z pórov.

Na čistenie pleti používajte kozmetické prípravky s antibakteriálnym a aj protizápalovým účinkom. Následne nezabúdajte na ošetrenie pleti.

Ošetrenie pleti

Po očistení naneste na pleť prípravky, ktoré prečisťujú a sťahujú póry. Vhodné je aplikovať tento prípravok ráno. Večer by ste mali pleť hydratovať. Najvhodnejšie sú na to prípravky s kyselinou hyalurónovou, ktorá zabraňuje vysušovaniu pleti a zlepšuje jej vzhľad.

Nemali by ste občas zabudnúť ani na peeling. Peelingom odstránite z pleti nečistoty a odumreté kožné bunky. Predídete alebo minimalizujete tak tvorbu komedónov.

Možno bude trvať dlhšie kým sa vám podarí zbaviť sa čiernych bodiek. Rozhodne ale zo starostlivosti nepoľavujte.

Publikované: 30. 09. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková