Chameleón jemenský ako obdivuhodný, no náročný domáci maznáčik

Máte k dispozícii voľné terárium, ktoré ste si postavili zo stavebnice Aluhobby? Z hliníkových profilov sa stavia naozaj kvalitný obydlia pre terárijné zvieratá, ale je veľká škoda, že vo vašom teráriu žiadne terárijné zviera nesídli. Preto je otázkou, aké zviera si do terária zaobstaráte. Dnes sa správajú prakticky všetci tvorovia, do terárií patrí predovšetkým hady, pavúky, tiež korytnačky alebo prípadne jaštery, do ktorých patrí aj chameleón jemenský, ktorý je dlhodobo atraktívne pre chov.

Chameleón jemenský

Chameleón jemenský patrí k veľmi zaujímavým jašterom, ktorí vám môžu robiť spoločnosť. Dokonca by ste na ne narazili aj vo voľnej prírode, a to konkrétne v horskej a podhorskej oblasti arabského polostrova. Je typický predovšetkým tým, že dokáže splynúť farebne so svojím okolím. Nie je to však vždy, väčšinou je to preto, aby sa vyhol útoku predátora. Farba sa tiež mení na základe zdravotného stavu, tiež na základe jeho teploty alebo v závislosti na jeho nálade. Chameleón jemenský môže dorásť až do šesťdesiatpäť centimetrov, preto je vhodné mať pre neho prichystané trochu väčší terárium, než aké potrebujete napríklad na chov pavúkov.

O chovu chameleóna

Čo sa týka chovu chameleóna jemenského, nie je to zrovna jednoduchý spoločník. Práve naopak. Je skôr náročný na životné podmienky, neuspokojí sa so všetkým. Najmä začiatočníci by sa mu mali vyhnúť, pretože chov chameleóna je naozaj náročný a pri nesprávnej starostlivosti veľmi často dochádza k úhynu tohto zvieraťa. Kým dospelí jedinci sa živia živočíšnou stravou aj rastlinnou stravou, mláďatá nekŕmte inak ako hmyzom. Pozor si dajte aj na to, aby ste chameleóna nedostali do stresových situácií. Práve stres, ktorým chameleón veľmi často trpia, ho môže dostať do takého stavu, v ktorom umiera. Zbytočne sa k nemu nechcite dostať na úkor jeho samého, dajte mu čas, než si na vás zvykne.

Publikované: 28. 04. 2020

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková