Kúpanie psa nemusí byť zložité. Existuje vhodná pomôcka

Podľa štatistík chová psa až 40 % Slovákov. A z času na čas kúpanie psa rieši každý majiteľ psa. Lenže väčšine psíkov sa to nepáči. Ako pri kúpaní, hlavne tom prvom, nespôsobiť psíkovi trauma a nevyvolať v ňom celoživotný strach z kúpania?

Každý psík je iný a platí to aj čo sa týka vzťahu psov k vode. Jeden je náruživý plavec, iní psíkovia sa vody stránia. Nejde len o plemeno, ale aj o povahu konkrétneho psa či o prvé skúsenosti s vodou. Aj psi z jedného vrhu s rovnakými skúsenosťami s vodou môžu mať k vode diametrálne odlišný vzťah. Naviac to, že pes miluje vodu niekde v rybníku a v potoku, ešte rozhodne neznamená, že sa taktiež rád kúpe. Dá sa povedať, že tieto dve veci spolu vôbec, či takmer vôbec nesúvisia. Psík príde nadšený z plávania, kde z rybníku vynášal dve hodiny hodené drevá, ale ak ho chcete osprchovať utečie sa vám niekam schovať. Na kúpanie a sprchovanie je treba psíkov privykať. Rozhodne nestačí len budovanie kladného vzťahu k vode obecne. Ako naučiť psíka trpezlivo znášať kúpanie a sprchovanie, prípadne si dokonca tieto činnosti obľúbiť? Pozrite sa, čo robiť, aby kúpanie psa prebehlo vždy bez problémov.

Pomôcky sa hodia

Psa je určite na očistu, teda na kúpanie, sprchovanie, česanie, údržbu pazúrov atď. nutné privykať od najútlejšieho veku. Tiež je dôležité vyvarovať sa chýb, ktoré zvrátia už pozitívny vzťah psa k umývaniu. Psa privykáme postupne. Kúpanie psa by malo vždy prebiehať bez stresu. Vyčleniť by sme si naň mali dostatok času a mať všetko nachystané – na umývanie aj sušenie. Psík by mal mať pocit, že i o hru a cítiť láskyplnú starostlivosť.

Určite je pre sprchovanie potrebná ručná sprcha. Ideálne špeciálna, ktorá je dostatočne dlhou a pripravenou na eventuality, s ktorými sa pri kúpaní a sprchovaní psa môžeme stretnúť. Kvalitné sprchy pre psov psíka nestresujú a poskytujú mu príjemnú masáž, ktorú si váš štvornohý priateľ veľmi rýchlo obľúbi.

Na umývanie psíka si zadovážte tiež špeciálny šampón a kozmetiku pre psov. Tá pre ľudí vhodná nie je. Psíka by sme nemali pripraviť o jeho prirodzený pach. Inak sa nám stane, že sa nám pokúsi vôňu šampónu prebiť inými pachmi a kúpanie si hneď zopakujeme.

Ďalšie rady pre kúpanie psov

Kúpanie a sprchovanie psíka by sme nemali robiť hneď potom, ako si ho privedieme domov od pôvodných majiteľov. Dajte mu čas, ideálne aspoň 14 dní. Ale na vodu ho medzitým pomaly privykajte. Nekúpte psíka príliš často a zbytočne. Ak je ušpinený iba lokálne, nemusíte ho umývať ihneď celého. Pozor na sušenie psíka fénom. Mnoho psov sa bojí zvuku fénu a často je tak lepšie nechať psíka uschnúť voľne, napríklad na deke, alebo na slniečku, ak máte túto možnosť. Urobte z kúpania psíka zaujímavý rituál, ktorý si psík zamiluje. Napríklad vďaka príjemnej masážnej sprche pre psov.

Publikované: 07. 08. 2023

Kategória: Praktické rady

Autor: Jana Sýkorová