Oblek alebo sako — viete, na ktorú príležitosť ktoré?

Oblek a sako sú nevyhnutnou súčasťou každého mužského šatníka. Aby ste sa v spoločnosti ukázali v tom najlepšom svetle, veľa závisí aj od jeho výberu. A poradíme vám tiež, kedy postačí obliecť si sako a kedy je potrebné siahnuť po obleku.

Kedy zvoliť sako

Sako je dobrou voľbou na rande, na večeru alebo párty. Na tieto príležitosti môžete siahnuť po športovom saku s rifľami. Pánske sako si môžete obliecť aj na svadbu alebo iné spoločenské udalosti, na ktoré nemáte predpísaný dress code. Napríklad na vernisáž alebo inú umeleckú akciu. V takomto prípade zvoľte elegantné pánske nohavice, košeľu a sako alebo chino nohavice v kombinácii so športovým sakom. V letných mesiacoch je vhodná aj košeľa bez kravaty, svetlé sako a nohavice.

Ako vybrať sako

Pri kúpe saka sa okrem strihu a dizajnu zamerajte na správnu veľkosť. Nové pánske sako by malo dokonale sedieť na ramenách, hrudníku aj na páse. Nemali by sa na ňom tvoriť vypuklé vlny a nemalo by byť vypasované. Rukáv odmeriate v uvoľnenej polohe ruky. Mal by siahať presne ku koreňu palca. Košeľa by zo saka mala vyčnievať minimálne 1 cm.

Kedy je potrebné zvoliť oblek

Oblek by ste si mali obliecť na všetky formálne príležitosti, kde je vyžadovaný dress code. Napríklad do divadla, do práce, luxusnej reštaurácie, na maturitu či promócie. Na spoločenské udalosti, ktoré sa konajú počas dňa, vyberajte oblek svetlejšie farby. Pánsky oblek v tmavomodrej alebo čiernej farbe je vyžadovaný na spoločenské udalosti so začiatkom po 18tej hodine. Ak je na pozvánke uvedený dress code Black tie, mali by ste si zohnať smoking.

Ako vybrať ten správny oblek

Pri výbere obleku myslite okrem rozmerov saka na veľkosť nohavíc. Mali by vám siahať nad podrážku obuvi. V prednej časti by mali byť mierne pokrčené. Pre dokonalý pocit si nohavice vyskúšajte nie len v stoji ale aj pri sedení. Nohavice majú vhodnú veľkosť, ak vás pri sedení neťahajú. Dôležité je tiež to, aby neobopínali stehná príliš natesno.

Publikované: 18. 12. 2019

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková