Andulky sú obľúbeným spoločníkom. Lenže sú veci, o ktorých ste nemali tušenie

O tom, že je chov vtáctva v súčasnej dobe veľmi obľúbenou záľubou, nemusíme dlho rozprávať. Ľudia si skrátka zaobstarávajú aj okrídlené miláčikov, neuchyľujúci sa len k psíkom alebo mačkám. K najčastejšie chované vtákom patrí bezpochyby exotickí papagáje, ktorí sú známi tým, že ich môžete naučiť hovoriť. Veľký vták však potrebuje veľké obydlia a veľké obydlia je obvykle nákladnejšie obydlia, pokiaľ teda nebudete investovať do stavebnice Aluhobby, z ktorej si z hliníkových profilov a ďalších súčiastok také obydlia nepostavíte výhodne, zábavne a rýchlo. Ak nie ste fanúšikom veľkých vtákov, odporúčame vám správať menšie druhy, ako sú napríklad andulky alebo kanáriky. Konkréně andulky majú chovatelia v láske. Sú to malincí vtáčiky, ktorých chovajú aj niekoľko desiatok vo vonkajších voliérach. Síce je nemožno naučiť hovoriť, ale sú zaujímavejšie v iných veciach. Spomeňme si niekoľko zaujímavostí o andulkách, o ktorých ste možno nemali doteraz ani tušenie.

Sfarbenie nad zobákom odlišuje samca od samičky

Ako spoznáte, či správate samca alebo samičku? Spoznáte to vďaka sfarbenie nad zobákom. Dospelým samcom sa nad zobákom vyfarbí modré zdobenie, samice majú zdobenie nad zobákom hnedé. To je jediný spôsob, ako zistiť, či správate samca alebo samičku.

Keď si skrotíte andulku

Máloktorý chovateľ vie, čo sa stane, keď si andulku skrotí. Napríklad sa môže stať to, že andulka príde na zavolanie alebo že začne svojmu pánovi čechrá vlasy tak, ako to má napokon najradšej.

Andulky ako inteligentný vtáky

Aj keď si mnohí ľudia myslia, že inteligentnými vtáky sú papagáje, nie je to tak. Inteligentné sú najmä andulky, ktoré sú veľmi aktívne a ktoré sa čoskoro začínajú nudiť, ak im nedáte hračky, ktoré ich zabaví. Odporúčame do klietok dať napríklad rebrík alebo zvonček, na ktorý budú zvoniť, keď sa im bude chtít.

Publikované: 31. 08. 2019

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková