Kríženec mramoru a vápenca, s ktorým si bude vaša záhrada rozumieť

Travertínová dlažba je dnes jedným z najpopulárnejších stavebných materiálov používaných na podlahy v interiéri alebo exteriéri, dosky, kuchynské panely, obklady do kúpeľne a ďalšie povrchy. Materiál tejto dlaždice predstavuje travertínový kameň, ktorý sa dá najlepšie opísať ako kríženec mramoru a vápenca. Obľúbeným stavebným prvkom bol už pred niekoľkými tisíckami rokov, a to vďaka jeho mimoriadne vynikajúcim vlastnostiam a spracovateľnosti. Z tohto kameňa sa dajú vytvárať originálne a nikdy nestarnúce štruktúry. Majstrovské diela svetovej architektúry, ktorých atmosféru si môžete dopriať už aj u vás doma. Stačí si vybrať správneho dodávateľa kvalitnej exteriérovej dlažby a presvedčiť sa o jej výhodách aj priamo v praxi.

Ako vyzerá travertín?

Travertínové dokončovacie materiály môžu byť dodávané v rôznych prevedeniach, textúrach a farbách. Farebná škála travertínu je pomerne široká. Jeho farby sa tak môžu pohybovať od odtieňov slonoviny po béžovú až červenkasto-hnedú. Jeho neobvyklé a zlaté zafarbenie a sýtosť závisí od úrovne železa obsiahnutého v kameni. Textúra travertínovej dlaždice závisí zasa od typu povrchovej úpravy. Leštená dlaždica je hladká a vyzerá ako mramor, no veľmi elegantne pôsobí aj jej matný dvojník. Dôraz prirodzenej štruktúry je nezameniteľný.

Kde sa dá použiť?

Ako už bolo spomenuté, travertínová doska je dobrou voľbou pre dokončenie takmer akejkoľvek časti domu. Najčastejšie používané travertínové dlaždice sú na obklady v kúpeľni, do sprchových kútov, kuchynských panelov a iných vnútorných a vonkajších povrchov domu. Nepochybne bude dobrým riešením použitie travertínu ako dokončovacieho materiálu pre záhradné chodníky a terasy, prípadne ako nádherný bazénový lem.

Výhody travertínu a jeho údržba

Hlavnými výhodami travertínu sú trvanlivosť a estetická príťažlivosť. Bez ohľadu na štruktúru alebo odtieň travertínovej podlahy je ťažké nájsť kamennú dlažbu s krajším povrchom. Avšak, pozor si musíte dať na farby alebo agresívne kvapaliny či chemikálie. Pretože travertín je pórovitý materiál, ľahko absorbuje tekutiny, ktoré zostávajú na jeho povrchu po dlhú dobu. Z toho dôvodu nikdy nepoužívajte ocot alebo iné kyslé čistiace prostriedky na starostlivosť o takúto dlažbu, pretože môžu na nej zanechať nežiaduce škvrny alebo dokonca poškodiť jej samotnú štruktúru. Leštené verzie sú odolnejšie a luxusné a vďaka výhodným cenám od výrobcov už aj dostupnejšie. Najlepšie ale urobíte, ak sa o tom presvedčíte na vlastné oči a s travertínom si vyzdobíte dom aj záhradu.

Publikované: 01. 10. 2019

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková