Ako si vybrať kolagén, aby vám skutočne pomohol k zdraviu aj kráse?

Určite už ste zaznamenali reklamu na kolagénové doplnky stravy, ktoré môžete kúpiť v lekárňach, drogériách, predajniach so zdravou stravou aj na internete. Nie vždy sa ale jedná o kolagén kvalitný. Preto by sme nemali dať na reklamné ťahy spoločností a výživové doplnky kupovať len s ohľadom na to, ktorá slávna osobnosť nám ich v televízii odporúča.

Čo je vlastne kolagén?

Kolagén je základná stavebná bielkovina, ktorá nie je rozpustná vo vode. Spája bunky tkanív, kostí a šliach a nachádza sa v chrupavkách kĺbov, i v pokožke, kde má asi 75% podiel. Môžeme ho označiť za takú lepiacu hmotu tela živých organizmov, pretože drží pohromade telo vďaka svojej jedinečnej pevnej štruktúre.

Vplyv kolagénu na naše zdravie

Možno viete, že kolagén potrebujeme pre zdravé kĺby a funkčnosť pohybového aparátu. Kolagén ale ovplyvňuje aj to, ako vyzerá naša pokožka. Akonáhle dôjde v tele k úbytku produkcie kolagénu, pokožka vädne, javí známky starnutia, tvoria sa vrásky, preč je pevnosť, elasticita, odolnosť. Kolagén má ale aj priaznivý vplyv na stav nechtov a vlasov. Je základným krokom k posilneniu kostí v čase, keď ženy prechádzajú menoupauzou a dochádza u nich k rednutiu kostí.

Kedy nám začne ubúdať kolagén?

Asi do 25 rokov naše telo produkuje mnoho kolagénu. Ako starneme, jeho tvorba rapídne ubúda. Okolo 45 rokov tvorba kolagénu takmer ustane, a ten, ktorý telo vyprodukuje, už nie je tak kvalitný, elastický, pevný a kompaktný. Preto je načase zahrnúť do stravy kvalitné výživové doplnky.

Zvoľte správny kolagén

Vyberajte ich podľa informácií o pôvode – ideálne z certifikovanej spoločnosti vo farmaceutickom priemysle. Pozerajte sa aj na mieru vstrebateľnosti kolagénu – tá stúpa napr., keď je v doplnku aj vitamín C, ktorý vstrebateľnosť výrazne podporuje. Ďalšou informáciou, po ktorej pátrajte, je stráviteľnosť kolagénu, aby nezaťažil váš tráviaci trakt. Výborné výsledky vykazuje hydrolyzovaný kolagén - Cartylis, ktorý obsahuje 10g kolagénu v jednej dávke, je doplnený o vitamíny C, D, E a selén, čo zaručuje ideálnu mieru vstrebateľnosti. Vyrába ho švajčiarska farmaceutická spoločnosť Apitssen S.A. a má úspech po celom svete. Pokiaľ si ho kúpite, aj vy budete určite spokojní.

Publikované: 27. 02. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková