Oplatí sa kúpiť si domov cyklotrenažér? Toto sú jeho hlavné výhody

Milujete horskú alebo aj cestnú cyklistiku? Aj v nepriaznivom počasí si môžete dopriať kvalitný tréning, stačí si domov zaobstarať cyklotrenažér, teda fitness stroj na posilňovanie, ktorý simuluje jazdu na bicykli. Pozrime sa spolu na to, čo jeho kúpou získate a či sa oplatí do neho investovať.

Plnohodnotný tréning v každom počasí

Nechcete mimo sezónu stratiť kondíciu? Nie je nič jednoduchšie ako v pohodlí domova sadnúť na cyklotrenažér a zajazdiť si na ňom tak, ako by ste jazdili v teréne. Mnohí vášniví cyklisti poznajú ten problém, že po zime sadajú na bicykel s kilogramami navyše, ale zato s nižšou vytrvalosťou a trvá to, kým sa dostanú do kondície, akou sa pýšili ku koncu sezóny.

Ak sa vám nechce mrznúť a trénovať vonku v zime a mrazoch alebo v nepriaznivom počasí, je pochopiteľné, že kondícia pôjde dole. Okrem toho, v našich zemepisných končinách býva počasie často nevyspytateľné a na niečo ako celoročný tréning vonku môžete zabudnúť.

Nemusí to však tak byť. Pripravovať sa na ďalšiu sezónu alebo vyplniť dni, keď počasie bicyklovaniu nepraje, môžete aj doma s pomocou šikovného fitness zariadenia - cyklotrenažéra. Na jar potom sadnete na bicykel pripravení a vo forme, takže si nadchádzajúcu sezónu vychutnáte omnoho viac.

Tréning na cyklotrenažéri je dostatočne kvalitný, nie je to len núdzový kompromis. V niektorých prípadoch jeho kvalita môže byť dokonca väčšia ako pri klasickom bicyklovaní vonku, pretože zabudované inteligentné programy vám dokážu vyskladať naozaj krutý tréning so záťažou, takže si poriadne zamakáte. Alebo si jednoducho nastavíte intenzitu cvičenia podľa vašich požiadaviek, čo je obrovská výhoda v porovnaní s bicyklom v teréne.

Navyše, nemusíte sa nikam presúvať, takže ušetríte aj kopu času. Cyklistický trenažér využijete celoročne a môže sa na ňom vystriedať celá rodina.

Zdravotné benefity cvičenia na cyklotrenažéri

Cyklotrenažéry sú skvelým zariadením nielen pre profesionálnych športovcov, ale aj bežných užívateľov, ktorí sa chcú dostať do formy. Cvičenie na cyklotrenažéri prináša množstvo výhod, ktoré určite oceníte, ak vám záleží na vašom zdraví.

V prvom rade, tréning na cyklotrenažéri má aeróbnu povahu, takže ak si doprajete pravidelné tréningy z pohodlia vašej obývačky, zlepšíte si stav kardiovaskulárneho systému, zoptimalizujete krvný tlak a hladinu lipidov v krvi. Aj vaše dýchacie funkcie zaznamenajú zlepšenie. O vytrvalosti, sile v nohách a zlepšenej kondícii nehovoriac.

Aj v prípade, že túžite po získaní lepšej kondície a chcete sa zbaviť nadváhy, je cyklotrenažér dobrou voľbou. Pomôže vám schudnúť a spáliť nadbytočné tuky, a to všetko s minimálnym negatívnym dopadom na kĺby, čo ocenia najmä ťažší jedinci, ale aj tí, ktorí majú problémy s kĺbmi a starší ľudia.

Cyklotrenažér vyformuje predovšetkým spodnú časť tela, teda hlavne zadok, stehná a lýtka. Ďalej priaznivo vplýva aj na hormonálne prostredie organizmu, pri intenzívnom tréningu sa vám uvoľňujú endorfíny a ďalšie telu prospešné hormóny, takže si doprajete kvalitnejší spánok, odbúrate stres a znížite riziko vzniku rôznych druhov chorôb.

V čom je cyklotrenažér lepší v porovnaní s rotopedom?

Možno uvažujete, či vám na kondičný tréning mimo sezónu nepostačí rotoped. Medzi rotopedom, teda stacionárnym bicyklom, a cyklotrenažérom, skutočným simulátorom jazdy na bicykli, však sú veľké rozdiely vplývajúce na kvalitu a efektivitu tréningu.

Klasický rotoped má vzpriamené sedlo a nedisponuje toľkými možnosťami nastavení ako cyklotrenažér. Hodí sa skôr pre ľudí, ktorí s cvičením len začínajú a neplánujú veľmi intenzívne a časté tréningy.

Cyklotrenažér je vybavený ergonomickými riadidlami prispôsobenými na rôzne úchopy, tvrdším sedlom s nižším náklonom a je tak uspôsobený na intenzívnejšie tréningy dokonale simulujúce jazdu na bicykli. Ak hľadáte zariadenie, ktoré čo najvernejšie nahradí jazdu na bicykli, cyklotrenažér je ideálnou voľbou.

Zdroj obrázku: nazarovsergey / Shutterstock.com

Publikované: 29. 11. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Sýkorová