Prevencia kŕčových žíl: prečo je dôležitá?

Pravdepodobne ste sa už neraz stretli s kŕčovými žilami. Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí trpia kŕčovými žilami, mali by ste to riešiť čím skôr. Tento stav je totiž veľmi vážny a môže vám spôsobiť nemalé problémy. Ak trpíte kŕčovými žilami, pravdepodobne viete, aký je to neestetický stav, ktorý je potrebné riešiť. V prvom rade ide o ochorenie a je potrebné ho konzultovať s lekárom. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k vážnym zdravotným komplikáciám. Kŕčové žily je možné konzultovať so všeobecným lekárom, ktorý vás následne pošle k špecialistovi.

Aká je prevencia?

Najlepšia prevencia spočíva v zdravom životnom štýle. Ak máte totiž sedavú prácu, poprípade povolanie, kde celý deň stojíte na nohách, je veľká pravdepodobnosť, že budete mať kŕčové žily. Samozrejme, to môže byť spôsobené aj genetikou. Preto ak má niekto v rodine kŕčové žily, zvyšuje sa riziko, že ich budete mať aj vy.

Vyskúšajte pomôcky na nohy

Spravidla platí, že by ste sa mali pravidelne hýbať. Vyskúšať môžete aj ortopedické pomôcky na nohy. Tie sú napríklad vo forme kompresných pančúch. Ak budete mať nohy stiahnuté, znižujete tak riziko zhoršenia kŕčových žíl. Samozrejme, stále platí, že je potrebné dodržiavať pravidelný pohyb. Ten môžete uskutočniť aj vtedy, keď budete v práci. Existuje totiž veľké množstvo cvikov proti kŕčovým žilám, ktoré vám pomôžu zvládať tento problém.

Riešením je operácia

Ak máte kŕčové žily, pravdepodobne vám je jasné, že v tomto prípade žiadne tabletky nezaberú. Potrebný je zákrok, ktorý je bezbolestný a trvá menej ako hodinu. V dnešnej dobe sú moderné technológie, ktoré sa využívajú na odstránenie, poprípade zmiernenie kŕčových žíl. Čo sa týka prevencie, nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim, ktorý je v tejto situácii mimoriadne dôležitý a nevyhnutný.

Publikované: 19. 04. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková