Problémy, o ktorých sa nehovorí, ale malo by sa

Problémy úzko spojené so sexualitou sa v bežnom rozhovore často nespomínajú. Pred svojimi známymi radšej hovoríme o úspechoch v tejto oblasti. A rovnako je to pri návšteve lekára. Často je to však na škodu. Pretože na tieto problémy existujú účinné riešenia.

Erektilná disfunkcia

Erektilná dysfunkcia je problém s dosiahnutím erekcie. Stretáva sa s ním viac ako 30 % mužov. U mužov starších ako štyridsať rokov je toto číslo ešte vyššie. Ak sa tento problém nerieši, pridávajú sa k nemu aj iné. Erektilná dysfunkcia vplýva na celkovú psychickú pohodu, sebavedomie a v neposlednom rade na kvalitu partnerského vzťahu.

Príčiny erektilnej disfunkcie

Najčastejšími príčinami, ktoré stoja za častou erektilnou dysfunkciou, sú stres, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva, nadmerná konzumácia alkoholu a tiež psychické príčiny, ako napríklad problémy vo vzťahu. Erektilná dysfunkcia môže byť spojená aj s niektorými ochoreniami, akými sú zvýšený krvný tlak, cukrovka, poruchy štítnej žľazy, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza a srdcovocievne ochorenia. Erektilná dysfunkcia býva spôsobená tiež vedľajším účinkom niektorých liekov.

Ako na erektilnú dysfunkciu

Ak patríte medzi mužov, ktorí zápasia s týmto problémom, ako prvé by ste sa mali sústrediť na zmenu vášho životného štýlu. Aby ste vylúčili možné iné zdravotné problémy, mali by ste navštíviť svojho lekára alebo sexuológa. Pri dlho trvajúcich problémoch s erekciou vám lekár pravdepodobne okrem predpisu tabletiek odporučí psychosexuálnu liečbu. Celú liečbu je vhodné doplniť voľno predajnými prípravkami na zlepšenie erekcie.

Obriezka

Obriezka je odstránenie predkožky, ktorá prekrýva žaluď penisu. Vykonávanie obriezky nie len z náboženských dôvodov. Týmto zákrokom sa riešia vrodené vady ako napríklad zúžená predkožka a skrátená uzdička. K obriezke sa pristupuje aj pri infekčných ochoreniach žaluďa a alergických zápaloch predkožky.

Ako celý zákrok prebieha

Obriezka prebieha pri lokálnom znecitlivení. Ak je to potrebné, vykonáva sa v celkovej anestéze. Rana sa pri správnej starostlivosti celkom zahojí v priebehu 2 – 3 týždňov. Po uplynutí tohto času je už možné vykonávať pohlavný styk.

Publikované: 18. 12. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková