5 prehreškov, za ktoré vám vaša pleť nepoďakuje

Akné – veľký problém, za ktorý môže viacero faktorov. Aj vy máte citlivú pleť a vznik nových a nových ložísk akné je u vás doslova na dennom poriadku? Možno stačí málo a váš problém raz a navždy zmizne. Stačí len vedieť, na čo presne sa treba zamerať. Nejaký ten zlozvyk má azda každý. Mnohé z nich však majú priamy vplyv na zdravie človeka. Toto je zoznam najčastejších zlozvykov, ktoré môžu za tvorbu akné.

1) Priveľa stresu

Stres patrí k symptomatickým prejavom modernej spoločnosti a je priamym spúšťačom ochorení rôzneho charakteru. Stres môže dokonca aj za vznik akné. V mnohých prípadoch je preto odpoveď na otázku „čo na akné?“ pomerne jednoduchá: menej stresu. To si môže vyžiadať zmenu návykov, myslenia či štýlu života – nič jednoduché, no potrebné, veď ide o zdravie.

2) Nadmerná konzumácia istého druhu potravín

Príčinou vzniku akné môže byť prekyslenie organizmu. A to spôsobuje nadmerná, až nezdravá konzumácia príliš sladkých, slaných či tučných potravín. Ak ste sa našli v tejto definícii, možno je načase osviežiť svoj jedálničiek o potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, vločky), zdravé tuky (z rýb, orechov či masla) a cukry, ktoré nepochádzajú z presladených tyčiniek a sladkostí, ale skôr z ovocia, ideálne lokálne dopestovaného.

3) Nezdravý životný štýl

Dva vyššie uvedené odseky by sme pokojne mohli zaradiť do jednej veľkej množiny s názvom „nezdravý štýl života“. Tá by ale nebola úplná, keby sme nespomenuli nedostatok pohybu. Pohyb znamená život a naše telo tento moment citlivo vníma. Áno, aj pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšiť celkovú vitalitu pleti. Navyše, s fyzickou námahou prichádza potenie a to, ako je známe, pomáha z tela odvádzať nadbytočné či nežiaduce látky. Pružné telo a pružná myseľ, to je základ zdravia.

4) Používanie nevhodnej kozmetiky

Citlivá pokožka náchylná na vznik akné si vyžaduje citlivé zaobchádzanie. Vo všeobecnosti jej škodí akákoľvek kozmetika, ktorá obsahuje vonné látky či alkoholy. Tie pokožku akurát dráždia a vysušujú, čo rozhodne nepotrebuje suchá ani mastná pleť. Zvlášť citlivá pokožka si vyžaduje jemné zaobchádzanie, pravidelnú a dôkladnú čistiacu rutinu a kozmetiku, ktorá je čokoľvek, len nie dráždivá.

5) Slabá hygiena

O vplyve hygieny na zdravie človeka nie je potrebné zvlášť hovoriť. Alebo áno? Faktom ostáva, že umývanie citlivej pleti by malo prebiehať čo najmenej drsným a dráždivým spôsobom, teda bez šúchania a trenia. Zároveň je potrebné dbať na to, aby voda nebola ani veľmi horúca, no ani veľmi studená. Oba extrémy totiž citlivej pokožky akurát priťažia. V rámci hygieny netreba zabúdať ani na ošetrovanie povrchov, ktoré s pleťou prichádzajú dennodenne do kontaktu. Klobúky, šatky, obliečky na vankúšoch – všetky tieto a ďalšie predmety sú potenciálnymi nosičmi baktérií a odumretých kožných buniek, ktoré by prejavy akné mohli zhoršiť.

Publikované: 30. 09. 2019

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková