Nastal koniec naftových motorov?

Naftové motory boli od čias svojho vzniku veľmi obľúbené. Ešte pred niekoľkými rokmi boli úplnou a samozrejmou klasikou. A to hlavne z niekoľkých dôvodov. Tými hlavnými bola predovšetkým celkom nízka spotreba, rovnako ako nemožno zabúdať na dobrý výkon. Keď sa k tomu pridala aj istota dobrého kilometrového nájazde, bola to jasná voľba. Teraz to však vyzerá, že nastáva koniec naftových motorov. Z akých dôvodov?

Cena naftového motora

Keď porovnáme motor benzínový a motor naftový, je nutné povedať, že práve naftová variant je o poznanie drahšie. Vzhľadom k tomu, koľko kilometrov s ňou môžeme bez problémov nabehnúť, sa hodí hlavne tam, kde ľudia jazdia často a ďaleko. Bežným ľuďom sa vzhľadom k cenovému rozdielu oveľa viac oplatí auto benzínové, aj keď ponúkne nižšiu kilometrový nájazd. To je prvý a celkom jasný dôvod.

Ekológia

Aj keď sa jedná o dobré a spoľahlivé motory, nie sú na tom najlepšie z hľadiska ekologického. Jedná sa o tie agregáty, ktoré dnes najviac znečisťujú prírodu. Stále viac sa tak hovorí napríklad o zákaze dieselových áut v centrách miest, čo je značne nepraktické. Keď sa pozrieme na možnosť čistejšieho prevádzky, boli by dané náklady značne vysoké. A to sú tiež hlavné dôvody, prečo sa ľudia od dieselových motorov začínajú stále viac odkláňať.

Rozvoj alternatívnych pohonov

Nie je to len elektrina, o ktorej sa toľko hovorí v posledných rokoch. Sú to aj dlhší alternatívne pohony. Príkladom môže byť CNG, alebo dokonca stále populárnejšie vodík. Trendom sa stávajú aj takzvané hybridy, ktoré kombinujú elektromotor s tým benzínovým. A pretože alternatívne pohony si na trhu ukrajujú čoraz väčší diel koláča, musí sa to niekde celkom logicky prejaviť.

Aféra Dieselgate

Sú dieselové motory skutočne také, za ktoré sa vydávajú? Stačí povedať jedno slovo: Dieselgate. Jedna z najväčších afér v motoristickom svete, ktorá koniec naftových motorov tiež výrazne podporila.

Publikované: 21. 03. 2018

Kategória: Auto/moto

Autor: Viola Vondráková