Cloudové úložisko dát

Väčšina bežných užívateľov si ukladá svoje dáta takzvane lokálne. Teda priamo na pevné disky svojich zariadení. Nie je to ale možnosť jediná. Do popredia sa čoraz viac dostávajú takzvaná cloudové úložisko. O čom je konkrétne reč?

Čo sú to cloudové úložisko?

Pojem cloudové úložisko čiže cloud je pomerne nový. Jednoducho by sa dalo povedať, že sa jedná o vzdialenej pevní disky, ktoré sú umiestnení v rôznych datacentrách. Vďaka pripojenie k internetu tak môže užívateľ, ale napríklad aj firma alebo ktokoľvek iný ukladať svoje dáta práve sem. Jednoducho je tam prostredníctvom internetu posiela. To môže byť komplikáciou pri naozaj veľkých súboroch, kým u tých bežných to nie je žiadny problém.

Aké cloudové úložisko sú najznámejšie?

Je mnoho súkromných, tuzemských i zahraničných firiem, ktoré cloudové úložisko ponúknuť. Na tie sa teraz sústrediť nebudeme. Pozrieme sa radšej na tri hlavné možnosti, ktoré sú spojené so známymi svetovými značkami. Medzi trojicu najznámejších, hlavne potom pre bežných užívateľov, patrí Dropbox, One Drive a tiež Google Drive. To sú cesty, ktoré dnes väčšina ľudí volí. Okrem iného aj preto, že základná veľkosť priestoru tu majú zdarma.

Výhody sú celkom jasné

Ak sa pozrieme na hlavné výhody toho, prečo využívať tieto služby, je rozhodne nutné začať tým, že prístup k dátam budete mať odkiaľkoľvek. I keď budete u iného počítača, je možné sa k svojmu úložisku a pripojiť a mať prístup k tomu, čo potrebujete. Veľkú úlohu tu zohráva ale aj bezpečnosť. Ak svoje vlastné lokálne dáta zálohované, môžete o ne celkom ľahko prísť - napríklad pri poruche disku. Cloudové služby vo väčšine prípadov ponúkajú pravidelné automatické zálohovanie, rovnako ako obnovy v prípade problémov. To znamená, že dáta sú tu chránené. To sa hodí nielen firmám, ale napríklad aj súkromným osobám, ak chcú ukladať veci rôzneho citového charakteru - jasným príkladom môžu byť napríklad fotografie.

Publikované: 08. 02. 2018

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková