Artóza a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Artróza je procesom primárne nezápalovej degenerácie kĺbov a súvisí s procesom starnutia organizmu. Prvé degeneratívne zmeny sa môžu objavovať už okolo 35. roku života. Artrózou bývajú postihnuté predovšetkým nosné kĺby dolných končatín (kolenný a bedrový kĺb) a horných končatín (ramenný kĺb, kĺb v oblasti palca ruky), ale aj ďalšie kĺby. Jej prejavom je bolesť kĺbov, stuhnutosť a obmedzenosť hybnosti. Artróza môže byť dedičná, ale jej hlavnými spúšťacími faktormi sú nadváha a nadmerné fyzické preťažovanie kĺbov. Pri liečbe artrózy sa užívajú lieky tlmiace bolesť, lieky podporujúce obnovu chrupavky a rozsiahle poškodené kĺby sú nahradzované umelými náhradami alebo sa pristupuje k liečbe artrózy vlastnými kmeňovými bunkami. Pozor – ak máte kĺby v poriadku, ale vystavujete ich zvýšeniu fyzickej záťaži (napr. pri športe), zvážte užívanie kvalitnej kĺbovej výživy. Dobrou voľbou môže byť kolagén Kloubus, o ktorom vám prezradí viac táto Kloubus recenzia. Autor Radek má s kolagénom Kloubus skúsenosť, o ktorú sa podelil na svojom blogu.

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú nediferencovanými bunkami prítomnými v mnohých ľudských tkanivách, najmä v tukovej a kostnej dreni. V určitých prostrediach organizmu sa mení na diferencované bunky (chondrocyty pre kĺbovú chrupavku, fibrochondrocyty pre menisky, synovialocyty pre kĺbovú membránu, osteoblasty pre kostné tkanivo a pod.) a veľkou mierou sa podieľa na regenerácii poškodenej. A čo majú spoločné kmeňové bunky a artróza? Aplikácia kmeňových buniek do poškodených tkanív predstavuje bezpečnejšiu formu liečby artrózy ako podstúpená operácia umelej náhrady veľkého či malého kĺbu, a to bez zaťaženia závažnými vedľajšími účinkami. Závažnými vedľajšími účinkami pri chirurgickej operácii spojenej s náhradou kĺbu môžu byť celková anestézia, infekcia v mieste kĺbu, sepsa, žilová trombóza, pľúcna embólia, komplikovaná a zdĺhavá rehabilitačná starostlivosť a bolestivosť po operácii s nutnosťou podávania analgetík, ktoré zaťažujú pečeň. Tieto závažné vedľajšie účinky nie sú pri liečbe artrózy kmeňovými bunkami zaznamenávané, a preto ju odporúča stále viac spokojných pacientov. Pri liečbe ťažkej artrózy kolenného kĺbu kmeňovými bunkami zaznamenalo polovičné zlepšenie až 89 % pacientov a 50 % zlepšenie o 75 %. Pri liečbe ťažkej artrózy bedrového kĺbu kmeňovými bunkami zaznamenalo polovičné zlepšenie až 75 % pacientov a 88 % zlepšenie o 75 %.

Komu je liečba artrózy kmeňovými bunkami určená?

Liečba artrózy kmeňovými bunkami je určená pacientom s kĺbovou artrotickou degeneráciou I. – III. stupňa, pri kombinácii metód až do IV. stupňa. Konkrétne sú to chronické kĺbové zápaly (artritídy), potraumatické zmeny kĺbov (poranenie meniskov, nehojace sa defekty chrupavky, poúrazová artróza, poranenie šliach, väzov a svalov), kĺbovej nestability a zložitej kĺbovej rekonštrukcie a bolestivé chrbticové syndrómy.

Publikované: 23. 10. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Viola Vondráková