Rakety od SpaceX

Nie je to len NASA, ktorá lieta do vesmíru. Zabúdať nemožno ani na súkromné ​​spoločnosti. Jednou z hlavných je firma s názvom Space Exploration Technologies Corporation. A aké sú rakety od SpaceX, ako sa tejto firme skrátene hovorí? My sa zameriame na výpočet tých úspešných.

Falcon 1

Písal sa rok 2008, keď došlo pri štvrtom pokuse na to, že sa na obežnú dráhu podarilo prvýkrát úspešne dostať raketu, ktorá niesla názov Falcon 1. Tá mala jeden jasnú úlohu, a tým bolo umiestnenie družice. Všetko sa nakoniec podarilo, čo zo spoločnosti SpaceX urobilo prvú úspešnú súkromnú spoločnosť v segmente ciest do vesmíru.

Falcon 9

Aj táto raketa od SpaceX je spojená s jedným z veľkých úspechov. Ten sa datuje do roku 2010. V tejto dobe odštartovala raketa Falcon 9 z mysu Canaveral. Jej úlohou bolo dopraviť na obežnú dráhu vo výške 250 kilometrov kozmickú loď Dragon. A to sa podarilo. Bol to však len test a tak sa namiesto pravej kozmickej lode dopravovala jenom výrazne lacnejšie maketa. Nebol to ale jediný rokov klasické rakety Falcon 9. V tom istom roku, konkrétne potom v decembri došlo k tomu, že raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu skutočnú kozmickú loď Dragon, ktorá úspešne manévroval v priestore a potom aj úspešne pristála na zemi.

Falcon 9 (1.2)

Vyššie spomínaná raketa bola v priebehu rokov značne inovovaná, čo sa podpísalo na jej kvalite. K tej sa viaže primárne rok 2015, v ktorom odštartovala na obežnú dráhu zeme. Tu bolo vďaka nej následne umiestnené 11 satelitov. Prelomový bol tento let tiež v tom, že prvý stupeň nosnej časti rakety úspešne pristál na zemi, čo znamenalo zníženie budúcich nákladov na lety do vesmíru. Raketa Falcon 9 (1.2) priniesla aj ďalšie úspechy. Ten najbližší bol spojený s misiou, ktorá je označovaná ako CRS-8 a súvisí s cestou lode Dragon k vesmírnej stanici ISS. Aj tento let bol považovaný za jeden z tých prelomových.

Publikované: 28. 03. 2018

Kategória: Technika

Autor: Viola Vondráková