Sprej proti medveďom funguje aj na ďalšie agresívne zvieratá

Hovorí sa: „Kto sa bojí, nesmie do lesa!“ Lenže čo keď si radi vyjdeme na prechádzku, na bicykli, či sa venujeme aktívne turistike? Ako sa ubrániť pri stretnutí s najobávanejšou šelmou v našich lesoch – s medveďom? Na Slovensku sa medveďom hnedým darí. Ich počet za dvadsať rokov stúpol trojnásobne a dnes ich tu odhadom žije okolo 2760 (údaj k 31. marcu 2021 podľa sčítania Národným lesníckym centrom vo Zvolene). To už je pomerne slušná pravdepodobnosť, že sa s medveďom môžeme stretnúť. Pokiaľ sa vydáme inde po lesoch Európy, môžeme na medveďa naraziť taktiež. Európska populácia medveďov má zhruba 50 000 jedincov.

Medvedi majú dostatok zdrojov krmiva, a tak sa množia

Odborníci tvrdia, že za to môžu aj „vnadiská“ pre diviakov, ktoré sú atraktívne taktiež pre medveďov. Tie sa naviac umiestňujú blízko ľudským sídlam a k nim sa s nimi približujú aj diviaky s medveďmi. Medveď potom nachádza potravu aj priamo u ľudských sídiel – v komunálnom odpade.

Prečo dochádza k stretom medzi ľuďmi a medveďmi?

Ku konfliktom dochádza kvôli tomu, že sa urbanizácia stále viac rozširuje do lesných a horských oblastí a teritórium medveďa sa tak prelína s ľudským. Nepoučený ľudia naviac strácajú rešpekt. Medvede často kŕmia, nechávajú komunálny odpad dostupný zvieratám, často strácajú rešpekt aj pred samotným zvieraťom v ich blízkosti. Tieto medvede potom strácajú plachosť a musia byť utratené.

Ubráňte sa medveďovi. Pomáha zvonček aj sprej na medvede

V prírode sa nám medveď vyhne. Avšak musí o nás vedieť. Tomu dobre poslúži jednoduchá pomôcka – zvonček na medvede. Ide o veľmi jednoduchý plašič, vďaka ktorému dávame medveďovi o sebe vedieť. Ten sa nám preto radšej vyhne. Nedôjde k nečakanému stretnutiu, pri ktorom by vyľakaný medveď zaútočil. Pri bližšom stretnutí s medveďom pomôže sprej proti medveďom. Ide o obranný sprej v dvoch veľkostiach. Predáva sa aj vo verziách s puzdrom, vďaka ktorému ho môžete mať vždy pri ruke. Sprej na medvede je určený pre turistov, lesníkov aj poľovníkov. Vie odradiť nielen útok medveďa, ale aj ďalšej šelmy. Obsahuje látky, ktoré zviera paralyzujú a spôsobia pálenie v dýchacích cestách, v očiach, a súčasne rozostrené videnie. Sprej má pritom dosah až osem metrov a šelmu zasiahne už za štyri sekundy. Rozptyl látky je široký vďaka implementovanému rozptylovému kužeľu. Funguje nielen na medvede, ale tiež na psov.

Publikované: 06. 06. 2022

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková