Vitamín B12: Nevyhnutný pre zdravie nervov, krvi a mozgu

Vitamín B12, tiež nazývaný kobalamín, je esenciálny mikronutrient, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých dôležitých procesoch v ľudskom tele. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek, funkcii nervového systému, syntéze DNA a metabolizmu homocysteínu. Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k závažným zdravotným problémom, vrátane anémie, neurologických porúch a psychických ťažkostí.

Kde B12 nájsť?

Hlavným zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne produkty, ako mäso, ryby, mliečne výrobky a vajcia. V menšej miere sa vyskytuje aj v niektorých fermentovaných rastlinných potravinách, ako je tempeh a kvasená kapusta. Vegáni a vegetariáni tak bývajú ohrození jeho nedostatkom.

Prečo je B12 dôležitý?

Tvorba červených krviniek: Vitamín B12 je nevyhnutný pre syntézu hemoglobínu, červeného farbiva v krvinke, ktoré prenáša kyslík do celého tela. Jeho nedostatok môže viesť k anémii, ktorá sa prejavuje únavou, dýchavičnosťou, bledosťou a ďalšími symptómami.

Funkcia nervového systému: Vitamín B12 hrá dôležitú úlohu v myelinizácii nervových vlákien, ktorá zaisťuje rýchle a efektívne prenos nervových signálov. Jeho nedostatok môže viesť k neurologickým poruchám, ako je brnenie a mravčenie v končatinách, svalová slabosť, poruchy rovnováhy a zhoršenie pamäti.

Syntéza DNA: Vitamín B12 je nevyhnutný pre syntézu DNA, genetického materiálu, ktorý riadi všetky funkcie buniek. Jeho nedostatok môže viesť k poruchám delenia buniek a spomaleniu bunkového rastu.

Metabolizmus homocysteínu: Vitamín B12 pomáha regulovať hladinu homocysteínu v krvi. Vysoká hladina homocysteínu je rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne choroby, ako je infarkt a mozgová mŕtvica.

Príznaky nedostatku B12 

Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu B12 patria:

  • Únava
  • Dýchavičnosť
  • Bledá koža
  • Svalová slabosť
  • Brnenie a mravčenie v končatinách
  • Poruchy rovnováhy
  • Zhoršenie pamäte
  • Depresia
  • Zmeny nálad

Doplňovanie vitamínu B12

V prípade nedostatku vitamínu B12 je vhodné jeho hladinu v organizme zvýšiť. To sa dá dosiahnuť:

Zmenou stravy: Zaradením väčšieho množstva živočíšnych produktov do jedálnička.

Užívaním doplnkov stravy: Existujú rôzne formy doplnkov stravy s vitamínom B12, ako sú tablety, kapsule, spreje a náplasti.

B12 od Naturvity 

Český výrobca Naturvita ponúka širokú škálu kvalitných doplnkov stravy, vrátane vitamínu B12. Ich produkty sú vyrobené z prvotriednych surovín a šetrným spôsobom, aby bola zaistená ich maximálna účinnosť a biodostupnosť.



Publikované: 07. 03. 2024

Kategória: Zdravie

Autor: Jana Sýkorová