Bojujte proti plesniam v interiéri

Vysoká vlhkosť a minimum vetrania sú hlavnými príčinami vzniku plesní v interiéri. Niekedy aj napriek enormnej snahe a používaní najkvalitnejších čistiacich prostriedkov na pleseň sa nevieme plesní zbaviť. Bojovať s plesňami je beh na dlhé trate. Netreba sa však vzdávať.

Kúpeľňa

Aby ste sa dokázali zbaviť plesní v kúpeľni, dôležité je vymeniť staré škárovacie hmoty za nové škárovacie hmoty. Nekvalitné škárovacie hmoty sa rokmi ničia, praskajú, olupujú sa, čím vytvárajú ideálne podmienky na šírenie plesní. Keďže v prasknutých častiach škárovacích hmôt sa drží voda, je nutné ju neustále vytierať, no ani tak sa vám ju nepodarí dôkladne utrieť. Do kúpeľní sa odporúčajú klasické cementové škárovačky. Odporúča sa vyberať také, ktoré majú vysokú vodeolnosť a dlhodobú životnosť, čím vám zaručia dokonalú ochranu pred plesňami. V kúpeľni používajte aj menej agresívne čistiace prostriedky na plesne. Aplikujte ich však výhradne len na ložiská plesne, nie na „zdravú“ škárovaciu hmotu a obklad. Aby ste dokázali plnohodnotne chrániť kúpeľňu pred plesňami, vždy po osprchovaní utierajte mokré plochy savými švédskymi utierkami, ktoré vždy po utretí dôkladne preperte a nechajte vysušiť.

Kuchyňa

Keďže plesne sa šíria vždy v miestnostiach, ktoré sú vystavené vysokým vlhkostiam, kuchyňu k týmto miestnostiam žiaľ musíme zaradiť. V kuchyni sa vlhkosť zvyšuje najmä pri varení, preto ak chcete zamedziť šíreniu plesní, mávajte vždy otvorenú aspoň vetračku, aby vlhký horúci vzduch išiel von. Plesne sa šíria hlavne medzi kuchynským obkladom a v tesnení drezu. Dávajte si pozor, aby vám v týchto priestoroch „nestála“ voda. Opäť odporúčame vymeniť staré škárovacie hmoty medzi obkladačkami za kvalitnejšie epoxidové škárovacie hmoty. Keď je vašou prioritou ľahká údržba, stála farebnosť a hygiena, vtedy vyhrávajú práve tieto škárovacie hmoty. Nečistoty a ani mastnota sa na nej nevedia usadiť.

Publikované: 31. 08. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková