Jadrové elektrárne

Niekto je neznáša a bojuje proti nim, pre niekoho sú hudbou budúcnosti. Jadrové elektrárne skrátka a jednoducho majú svoje klady, rovnako ako nemožno zabudnúť na to, že môžu mať aj zápory.

Ako jadrové elektrárne fungujú?

Laicky popísaný princíp toho, ako fungujú jadrové elektrárne, je celkom jednoduchý. Dochádza tu k tomu, že sa využíva väzobná energia jadier, ktorá je následne premenená na energiu elektrickú. Konkrétne procesy, ktoré v súvislosti s tým prebiehajú, sú pomerne náročné. Nehľadiac na nutnosť zaistenie maximálnej bezpečnosti v každom okamihu.

Z čoho sa jadrová elektráreň skladá?

Nech je veľké, alebo je malá, musí mať hlavné základnej časti, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré má aj rozhodne nie toľko účinná parná elektráreň. Keď je reč o tej jadrovej, je nevyhnutným základom jadrový reaktor. Ďalej je nevyhnutnosťou tiež parná turbína a s ňou spojený alternátor. Zabúdať nemožno ani prepracovaný systém chladenia. Vo väčšine prípadov sú používané pre rad elektrární toľko charakteristické vysoké a mohutné chladiace veže.

V Českej republike len dve

Keď sa pozrieme na celosvetovej štatistiky toho, koľko jadrových elektrární existuje, je ich necelých 400. Ak vás zaujíma Česká republika, tak u nás sú hneď dve. To plne stačí na to, aby dokázali pokryť zhruba tridsaťpercentný spotrebu elektrickej energie. Každý pozná určite toľko známy Temelín, ktorého dopĺňa jadrová elektráreň Dukovany. Keď sa pozrieme k našim slovenským susedom, tu jasne dominuje pomerne veľká elektráreň Jaslovské Bohunice.

Havárie nie sú výnimkou

Keď sa pozrieme na tú najznámejšie a najhoršie, každému sa iste vybaví rok 1986 a jadrová elektráreň Černobyľ. Ani posledné roky však nie sú v tomto ohľade najbezpečnejšie. Ak sa pozrieme na najvýraznejšie hrozbu posledných rokov, bola to japonská Fukušima, kde došlo k havárii v roku 2011. Tá je považovaná práve po Černobyle za druhou najhoršie.

Publikované: 02. 02. 2018

Kategória: Technika

Autor: Viola Vondráková