TOP 7 prírodných hnojív pre vaše kvety v interiéri

Leto sa nám pomalinky prehupne do jesene a ani sa nenazdáme a na príjemné posedenia pri káve na terase alebo grilovaní budeme už len s nostalgiou spomínať. Jeseň ale nie je dôvodom na pochmúrne myšlienky, veď rovnako príjemnú atmosféru si môžete predsa s pomocou izbových kvetín navodiť aj v interiéri. Ak však chcete, aby boli tie aktuálne alebo novo zakúpené kúsky v dokonalom stave čo najdlhšie a prečkali za novými vonkajšími roletami zimu, môžete im aj teraz v tomto období dodať potrebné živiny. Živiny, ktoré nie je nutné hľadať v žiadnom špecializovanom obchode a máte ich väčšinou doma. Niektoré druhy hnojív sa dajú vyrobiť veľmi jednoducho a bez toho, aby ste prekročili prah bytu! Nezabúdajte, že pri používaní chemických prípravkov na ochranu rastlín, musíte pri práci s týmito jedmi prísne dodržiavať pokyny na použitie a všetky bezpečnostné opatrenia (používať samostatné riady a rukavice). Pri hnojivách, ktoré vám teraz predstavíme a vyrobíte si ich aj doma, však do kontaktu s takýmto nebezpečenstvom zrejme neprídete.

Prírodné hnojivá pre vaše izbové kvety

1. Káva

Kvety potrebujú svetlo, preto pozor na jeho reguláciu cez moderné rolety. Svetlo ale samo o sebe nestačí. Vynikajúcim hnojivom pre všetky domáce kvety je káva. Stačí zmiešať mletú kávu so zeminou v kvetináči. Vďaka tejto jednoduchej metóde bude pôda voľnejšia a ľahšia, kyslosť pôdy sa zvýši, bude mať viac kyslíka. Ale nezabudnite, že nie všetky rastliny dobre tolerujú kyslosť pôdy, preto si vopred prečítajte ich popis a návod na starostlivosť.

2. Čaj

Je rovnako vynikajúci ako káva. Čajové lístky (vylúhované sáčky) v rôznej forme dodajú mnohým rastlinám potrebné živiny a kyslosť. Dajte si ale pozor na hmyz, drobné mušky, ktoré by vám pohodlie v interiéri mohli narušiť.

3. Kôra z citrusových plodov

Ak chcete ušetriť a nevyhadzovať kôru z citrusov (pomaranče a mandarínky), usušte ju. Potom stačí nadrobno nasekať, naplniť nimi asi tretinu litrovej nádoby a doliať vriacou vodou. Nechajte jeden deň odstáť, prelejte cez sito (prilejte čistú vodu na objem 1 liter a hnojivo je pripravené.

4. Šupky z banánov

Rovnakou technológiou sa takéto tekuté hnojivo pripravuje aj z rozdrvených šupiek banánov. Na rozdiel od citrusových plodov však môžete banánovú šupku zamiešať priamo do substrátu. Postupom času sa rozpadnú a zároveň vyživia rastliny stopovými prvkami.

5. Popol

Obsahuje draslík, fosfor, horčík, vápnik, železo, zinok a dokonca síru. Draslík a fosfor sú takto vo forme, ktorá je pre rastliny ľahko dostupná. Pri presádzaní rastlín len popol zmiešajte s pôdou. A tiež z nej môžete pripraviť tekuté hnojivo: 1 lyžicu zrieďte v litri vody a skúste týmto roztokom poliať izbové rastliny.

6. Cibuľový kokteil

„Životodarný“ kokteil vyrobený z cibuľovej kôry obsahuje kompletnú sadu mikroelementov. Tento produkt sa nedá dlhodobo skladovať, preto sa musí vždy pripravovať znova. Recept na prípravu kokteilu: 50 g cibuľových šupiek zalejeme 2 litrami horúcej vody, vývar privedieme do varu a po asi 10 minútach varu nechajte stáť aspoň 3 hodiny. Po vychladnutí vývar premiešajte a postriekajte ním rastliny.

7. Voda z akvária

Voda z akvária je veľmi výživná, mäkká, s neutrálnym pH. Odporúča sa však používať na jar a začiatkom leta, keď rastliny začínajú aktívne rásť do listov a výhonkov. Od polovice leta je takúto vodu ako hnojivo lepšie nepoužívať. Pozor však na interval zálievky, nepoužívajte toto hnojivo viac ako jedenkrát do mesiaca.

Ako sa vysporiadať s rastlinnými škodcami

Najlepším spôsobom kontroly škodcov je zabrániť ich šíreniu. Skontrolujte čerstvo rezané kytice: niekedy skrývajú také nepríjemné „prekvapenia“, ako sú vošky, strapce, molice a roztoče. Nedávajte kytice do blízkosti izbových kvetov. Pri kúpe si dôkladne skontrolujte rastlinu. A ak sa ju napadne škodca, dajte ju na mesiac na iné miesto, vďaka čomu bude akoby v karanténe.

Publikované: 01. 10. 2019

Kategória: Praktické rady

Autor: Viola Vondráková