Byt verzus dom? Výhody aj nevýhody

Rozhodli ste sa zaobstarať si vlastné bývanie a momentálne sa rozhodujete medzi kúpou bytu alebo rodinného domu? Kým niekto nedá dopustiť na byt iný si bývanie v ňom zas nedokáže ani predstaviť. Každé bývanie má svoje klady aj zápory. Zvážte všetky pre a proti a vyberte si ten najlepší variant.

Rodinný dom

Ak chcete bývať v centre mesta obzrite si ponuku inzerátov na predaj bytov v Bratislave. Pokiaľ ale dávate prednosť pokojnému životu, veľkému priestoru a súkromiu obzrite sa po rodinných domoch.

Rodinné domy vám ponúkajú toho oveľa viac. Nik sa na vás nebude sťažovať ak budete nahlas púšťať hudbu prípadne ak budete niečo vŕtať. V dome môžete bez problémov so susedmi chovať zvieratá ale aj pestovať zeleninu či ovocie.

Súčasťou rodinných domov je aj záhrada. Môžete si tak kedykoľvek vyjsť von do prírody, oddychovať a relaxovať.

Nevýhody

Medzi hlavné nevýhody bývania v rodinnom dome patria financie. Kúpa stavebného pozemku a aj samotná výstavba vás vyjdú drahšie než keby ste si kúpili byt. Pokiaľ sa rozhodnete investovať do už postaveného domu počítajte s financiami na rekonštrukciu. Aj pravidelné kosenie trávy a udržiavanie záhrady vás môže po čase prestať baviť.

Priestranný rodinný dom je síce fajn, ale udržiavať v ňom poriadok môže byť časovo náročnejšie.

Byt

Ponuka bytov na predaj je oveľa väčšia než je to v prípade domov. Môžete si vybrať byty v rôznych cenových kategóriách alebo podľa počtu miestností či rozlohy. Zároveň máte všetko bližšie: obchody, reštaurácie, školy, škôlky, zdravotné strediská, wellness, ...

Pokiaľ dávate prednosť novostavbám môžete si obzrieť najnovšie projekty developerov. Jedným z nich je aj Jégého alej, byty na predaj tu stále nájdete.

Medzi ďalšie výhody bývania v byte patria mesačné náklady. Pravidelnú sumu platíte každý mesiac. Ušetriť môžete na vykurovaní, keďže susedia, ktorí bývajú okolo vás z časti vykurujú tiež. Kúpa bytu (aj nového) vás bude stáť menej než kúpa rodinného domu.

Nevýhody

Ak sa rozhodnete pre kúpu bytu musíte počítať s tým, že budete mať susedov, ktorým môže vadiť vaša hlasná hudba, ktorá sa ale môže do vášho bytu šíriť aj od susedov. Vŕtanie, dupanie a ďalšie zvuky, ktoré sa šíria v bytovkách cez všetky byty môžu toto bývanie narúšať.

Nevýhodou je aj menšia rozloha, menšie súkromie a absencia záhrady kde by ste mohli relaxovať. Nahradiť to ale môžete bytom s priestrannejšou terasou alebo balkónom.

Publikované: 29. 04. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Viola Vondráková